Bæredygtighed skal sikre dansk mode

Hvis dansk mode skal have en god position på det globale marked, bør der satses på bæredygtigt tøj. Sådan lyder det fra den administrerende direktør hos Danish Fashion Institute.

”Hvis dansk mode og modeugen skal have en global position, så tror jeg på, at bæredygtighedsvinduet er vores vindue”, siger administrerende direktør i Danish Fashion Institute, Eva Kruse. Foto: Sascha Oda. .

05.08.2014

CSR.dk

Hvis det står til Eva Kruse, der er administrerende direktør for modebranchens netværksorganisation Danish Fashion Institute og for Copenhagen Fashion Week, der netop finder sted i denne uge, bør den danske mode gentænkes i en mere bæredygtig udgave, hvis den skal klare sig godt på det det globale marked. Det vil betyde tøj, der ikke er lavet af almindelige tekstiler, men i stedet er lavet af materialer som hamp, bambus, alger og genbrugte plastikfibre.

”Hvis dansk mode og modeugen skal have en global position, så tror jeg på, at bæredygtighedsvinduet er vores vindue”, siger Eva Kruse til Information og fortsætter:

”Det er det her, modebranchen kan leve af på sigt. Jeg ville ikke messe det her så meget for branchen, hvis jeg ikke troede på, der var en forretning i det”.

Bæredygtighed forklædt i godt design
Alligevel mener hun, at det er vigtigt, at der stadig fokuseres på design og kvalitet, fordi et par bukser ikke udelukkende vil blive købt, fordi de er bæredygtige. Derfor skal der gives et alternativ til forbrugeren, der stadig er lækkert og fra de rigtige mærker.

<p>”Der er jo ikke nogen, der kommer til at købe et par bukser, fordi de er bæredygtige, hvis de sidder vildt dårligt på røven”. </p>

Eva Kruse, administrerende direktør i Danish Fashion Institute

”Der er jo ikke nogen, der kommer til at købe et par bukser, fordi de er bæredygtige, hvis de sidder vildt dårligt på røven”, siger hun til avisen.

Foruden at skabe gode eksportmuligheder ser Eva Kruse det også som en forpligtigelse for modebranchen at skabe bæredygtige løsninger. Når det kommer til den danske eksport, indtager tøj og sko en fjerdeplads, og det udgjorde ifølge Eksportrådet en omsætning på ca. 39 milliarder kroner i 2012. Selv om det globalt set er små tal, mener Eva Kruse alligevel, at Danmark bør gå forrest for at gøre verden til et mere bæredygtigt sted.

”Det må være et mål, at vi skal lave det, vi laver, med mindre påvirkning af planeten og mennesker”, siger hun.

En forurenet tekstilindustri
International tekstilindustri en af de mest forurenende, og tal fra WWF viser, at produktionen af et par cowboybukser kræver op mod 20.000 liter vand. Derfor vil Danish Fashion Institutes administrerende direktør have, at dansk mode skal gøre brug af mindre bomuld i de kommende tøjkollektioner.

”En milliard mennesker har ikke adgang til rent drikkevand. Måske var det en god idé, at de drak noget af det vand i stedet for”, siger Eva Kruse til Information, og henviser til, at produktionen af tøj flere steder også foregår under kritisable forhold.

Stort bæredygtigt potentiale for dansk mode
Hun ser et stort potentiale for bæredygtighed i den danske mode, hvor naturen og industrien åbner op for at gentænke den nuværende produktion.

”Vi har nogle naturressourcer, som vi måske tidligere har overset. Vi har for eksempel en kæmpe fødevareindustri, og alle affaldsprodukterne fra mejerierne og kornproduktionen kan man lave tekstiler af. Vi har masser af hav med masser af tang og alger. Måske kunne vi en dag blive selvforsynende på metervarer”, siger Eva Kruse.

Læs også: Topmøde om bæredygtig mode i København

Selvom flere danske tøjmærker har en bæredygtig produktion, er det alligevel ikke nok ifølge Eva Kruse, der håber på, at dansk mode i fremtiden kan markedsføres som bæredygtig. 

- SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Measuring and Reporting Impact: A Deep Dive into the VSME Standard

Join our upcoming live session from SPARK on the VSME Standard

Dato

09.10.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

10.10.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

10.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. oktober: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

10.10.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom