Bæredygtigt marked for 7.000 mia. kr. i Indien

Potentialet for bæredygtig forretning er enormt i Indien, viser ny rapport. Økonomiske muligheder for 1.000 mia. dollars og 72 mio. job ligger og venter – men der skal også massive investeringer til.

Der er et enormt potentiale for bæredygtige investeringer i Indien, bl.a. her i New Delhi, hvor rapporten blev præsenteret i sidste uge..

05.05.2017

CSR.dk

I analysen Better Business, Better World: India redegør den lokale Business & Sustainable Development Commission for, at virksomheder kan realisere potentielle gevinster på over en billion dollars (godt 6.800 mia. kr.) og skabe op mod 72 mio. job frem mod 2030 inden for fire centrale områder med bæredygtighed som det centrale parameter:

  • Mad og landbrug: $290 mia. og 22 mio. job
  • Byer: $187 mia. og 22 mio. job
  • Energi og mineraler: $282 mia. og 16 mio. job
  • Helbred og sundhed: $248 mia. og 12 mio. job

”Vores rapport viser, at der er et stærkt finansielt incitament for de virksomheder, der kan komme op med bæredygtige løsninger på Indiens udfordringer. Verden har brug for nytænkende erhvervsledere, investorer og iværksættere i Indien for at få åbnet op for disse muligheder og skabe en global økonomi, der ikke efterlader nogen i grøften”, siger formand for Business & Sustainable Development Commission, Mark Malloch-Brown.

Store investeringer påkrævet – social kontrakt essentiel
Rapporten blev offentliggjort ved et arrangement i New Delhi i sidste uge, der med UN Global Compact som vært også satte fokus på forretningsmulighederne i de 17 mål for bæredygtig global udvikling. Her understreger rapporten det store potentiale i at skabe grobund for opfyldelsen af målene.

”Virksomheder i Indien er i stigende grad begyndt at tage disse udfordringer til sig, men de bør gøre det i endnu højere tempo og større skala. Gennem rapporten og vores lokale event håber vi på at sætte gang i den næste bølge af ledere, investorer og iværksættere, der forstå SDG’ernes muligheder og er villige til at tage det næste skridt for at opnå dem”, siger UNGC’s danske direktør, Lise Kingo.

Det kræver imidlertid, at disse virksomheder er klar til at poste nogle penge i udviklingen. Således vurderer rapporten, at der i Indien er behov for årlige investeringer på 565 mia. dollars (godt 3.850 mia. kr.) om året frem til 2030. For at dække det gab, foreslår man at udvide og effektivisere brugen af blended funding, altså blandingen af offentlige og private investeringer.

Læs også: Ny platform skal bidrage til FN’s 17 verdensmål

Derudover peger rapporten på, at en ”ny social kontrakt” mellem virksomheder, regeringer og civilsamfundet er essentiel for at definere den private sektors rolle i en ny, mere fair økonomi. Virksomhederne bør starte med at rette ind efter rapportens anbefalinger: genopbygge tillid ved at skabe ordentlig arbejdspladser, belønne ansatte behørigt, investerer i lokalsamfundene og betale deres skatter.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Integrating Data into Business Strategy

This webinar will help businesses to value Scope 3 beyond compliance and regulatory needs and begin to recognise it as a source of value creation within their low-carbon transition. It will provide an overview of how leading businesses have elevated Scope 3 data into strategic decision-making for the whole business, through demonstrating the business case to key functions, and assessing the impacts of emissions reduction activities against relevant KPIs.

Dato

30.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online