Building Green: 2014 tegner godt for grønt byggeri

Danmarks største fagmesse for bæredygtige og energieffektive byggeriløsninger, Building Green, forudser et 2014, hvor det grønne byggeri står højt på dagsordenen.

Building Green-messen tiltrak 4.200 besøgende i 2013. Foto: Building Green. .

20.02.2014

CSR.dk

Building Green, der løber af stablen 29.-30. oktober i København, er Danmarks største fagmesse for bæredygtige og energieffektive byggeriløsninger, og messen tiltrak sidste år 4.200 besøgende – en stigning på over 30 procent i forhold til 2012.

Læs også: Affaldet er en resurse

Forberedelserne til årets messe er godt i gang, og med små ti måneder igen er 60 procent af udstillerstandene allerede booket op.

”Målt på blandt andet interessen for Building Green, så ser 2014 ud til at blive et rigtig godt år for det grønne byggeri. Der er et stort behov i og omkring byggebranchen for at udbrede kendskabet til løsninger, der mindsker energiforbruget, reducerer CO2-udslip, genanvender ressourcerne, minimerer miljøbelastninger og så videre”, siger Mette Grydehøj Post, senior project manager i Building Green.

”Samtidig er der behov for at styrke den videndeling og de netværk, der er afgørende for få sat endnu mere tryk på den bæredygtige udvikling og omstilling. Derfor viderefører vi igen i år speed-dating-initiativet Green Connections i samarbejde med Netmatch. Sammen med konferencerne, seminarerne og vores mange partnerskaber skal det systematiserede netværksarbejde være med til at indfri vores ambitioner om at gøre Building Green til Danmarks stærkeste grønne platform”, fortsætter hun.

Nyt partnerskab
Building Green har i år indgået partnerskab med initiativet Sharing Copenhagen, der udspringer af EU-kommissionens kåring af København som europæisk klimaby i 2014.

Sharing Copenhagen inviterer i løbet af 2014 borgere og erhvervsliv til at dele deres grønne løsninger og idéer på hjemmesiden www.sharingcopenhagen.dk, ligesom initiativet står bag en lang række events og begivenheder, der i årets løb sætter fokus på den bæredygtige dagsorden.

”Derudover fremlægger FN’s internationale klimapanel IPCC sin rapport i København i slutningen af oktober, samtidig med at messen finder sted. Vi forventer derfor en masse positiv synergi mellem de forskellige begivenheder og initiativer”, fortæller Mette Grydehøj Post.

Læs også: Ida Auken får cradle to cradle-fodbold

Building Green har i år desuden indgået partnerskaber med Bygherreforeningen, Dansk Byggeri, Ejendomsforeningen Danmark, IDA Byg og Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI). Sponsorerne tæller blandt andet elektronikvirksomheden Schneider Electric, og senest har vinduesproducenten Velux meldt sig på udstillerlisten.

- JKK 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.