Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

I Danmark står op mod 60.000 huse tomme som konsekvens af affolkningen af landets yderområder. Nu har et dansk arkitektfirma imidlertid fundet en unik løsning på problemet - materialer fra de tomme huse skal genanvendes til nye boliger.

Det kan være en dyr fornøjelse at fjerne gamle, tomme bygninger. Derfor har et dansk arkitektfirma nu taget initiativ til at genanvende gamle huse til nye. Arkivfoto..

29.08.2017

CSR.dk

Rundt om i Danmark står op mod 60.000 tomme huse som konsekvens af affolkningen i Danmarks yderområder. De udgør både en stor gene for de lokale og en stor udgift for staten, når de skal rives ned.

Nu har Lendager Group, i samarbejde med Arkitektgruppen og NREP, dog fundet en unik løsning på problemet. Når de tomme huse rives ned, vil de nemlig genanvende materialerne til at opføre nye boliger i Ørestaden i København, skriver Berlingske.dk.

Her skal der bygges en række bæredygtige rækkehuse og byhuse under navnene ’Ressourcerækkerne’ og ’Upcycle Studios’ ud af de upcyclede materialer.

Læs også: Kan man bygge smukke huse af affald?

Udleder 70 procent mindre CO2
I de nye huse skal gamle termoruder suppleres af kasserede ruder fra renovation af almene boligbyggerier og svejses sammen til moderne vinduespartier.

Derudover stammer træværket i køkkener, gulve, vægge og facader fra de materialer, Dinesen Gulve kasserer som affald til forbrænding.

Ifølge arkitektfirmaets egne udregninger udleder de 70 procent mindre CO2 ved at genanvende og upcycle eksisterende materialer frem for at bruge nye.

Tomme huse er en uudnyttet ressource
Ifølge Anders Lendager, arkitekt og direktør i Lendager Group, repræsenterer de op mod 60.000 forladte huse i Danmark en uudnyttet ressource:

”Vi kan jo se, at vi snart begynder at mangle utroligt mange typer materialer, fordi vi simpelthen bruger dem op. Hvis man ser de huse og mindre byer, der er blevet forladte, som urbane miner, altså steder hvor man kan høste materialerne, så er der et kæmpe potentiale”, siger han til Berlingske.dk.

Læs også: UNDP: Bæredygtighed er et konkurrenceparameter

Det kan være en rigtig dyr fornøjelse at fjerne gamle, tomme bygninger. Ifølge Kora koster det i gennemsnit 135.000 kroner pr. hus – og skal staten blive fri for alle landets nedrivningsparate huse, vil det koste et sted imellem 1,5 og tre milliarder kroner.

Derfor bliver initiativet om genanvendelse budt hjerteligt velkommen af Bjarne Nielsen (V), der er borgmester i Langeland Kommune, hvor hvert fjerde hus står tomt:

”Det ville da være fint, hvis man kunne få gavn af dem i andre dele af landet. Vi får dem bare fjernet, og så er det op til de håndværkere, der får opgaven, at finde ud af, hvordan de vil fjerne dem”, siger han til Berlingske.dk.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus