Dansk Energi: Bekymring frem mod COP21

Med mindre end 100 dage til den store klimakonference COP21 i Paris mangler en lang række lande stadig at levere et bud på deres bidrag til at modvirke den globale opvarmning. Det skaber panderynker hos Dansk Energi.

Paris er vært for COP21 fra den 30. november til den 11. december..

24.08.2015

CSR.dk

Med ganske få undtagelser vil hele verden være repræsenteret på statslederniveau (eller tæt på), når Paris til december er vært for årets udgave af den internationale klimakonference COP21. 190 nationer skal således blive enige om, hvordan den globale opvarmning kan holdes under de to grader, der har været et mål i mange år.

Læs også: Økologisk Råd: Hold fast i klimaambitionerne frem mod Paris

Men selvom kun en lille håndfuld af verdens selvstændige lande vil mangle ved forhandlingsbordet i den franske hovedstad, så er der anderledes langt mellem bidragene fra de deltagende nationer, når det kommer til egentlige udmeldinger omkring konkrete klimatiltag.

Således har kun 57 stater indgivet deres målsætninger om CO2-reduktion, de såkaldte INDC'er, og en række af verdens største økonomier er fortsat tavse angående deres ambitioner. Situationen skaber bekymring hos Dansk Energi for, at de tårnhøje forventninger – endnu engang – ikke vil blive indfriet.

”Flere store lande sidder endnu på lidt hænderne. Her har man den opfattelse, at klimapolitik er omvendt proportionelt med vækst. Og uden profit sker der ingenting. Men i Danmark har vi bevist, at grøn omstilling kan gå hånd i hånd med økonomisk vækst – og det eksempel må vi bruge, når vi skal overbevise resten af verden om, at CO2-reduktioner også betyder energibesparelser, forsyningssikkerhed og jobskabelse,” siger administrerende direktør i Dansk Energi, Lars Aagaard, til organisationens hjemmeside.

Læs også: Store demonstrationer i vente til COP21

Oveni det er den foreløbige forhandlingstekst stadig uoverskueligt lang og fyldt med firkantede parenteser, hvor teksten endnu ikke er forhandlet på plads. Det gør, kombineret med de manglende, unilaterale bidrag, et kompromis sværere at nå. Håbet lever dog hos den store danske brancheaktør.

”Jeg krydser selvfølgelig fingre for et håndslag i Paris for klimaets skyld. Men også fordi en ambitiøs aftale om CO2-reduktioner vil få betydning for energipolitikken i Danmark og Europa, som altid har været foregangsregion. Her vil den grønne omstilling af energisystemet blive lettere og billigere, hvis resten af verdens store økonomier går samme vej,” siger Lars Aagaard.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense