Dansk gigant beskyldes for mafiametoder

Ansatte i den danske blomsterkoncern Queen's partnervirksomhed Queen Türkiye føler sig truet i en eskalerende arbejdskonflikt, som har ført til protester foran det danske konsulat i Istanbul.

Foto: 123rf.com

08.07.2025

CSR.dk

En af Danmarks store blomsterproducenter, den danske verdensomspændende gartnerikoncern Queen, er lige nu midtpunkt for massiv kritik i Tyrkiet, hvor lokale gartneriansatte beretter om chikane og trusler.

Det skriver det undersøgende medie Danwatch, som har været i Tyrkiet og talt med flere kilder, som fortæller om en arbejdsretlig konflikt, der de seneste måneder er eskaleret. 

Det er ansatte hos Queen Türkiye, som er delvist ejet af den danske gartnerikoncern Queen, som ejes af Knud Jepsen A/S i Himmerland, der melder chikane, trusler og farlige arbejdsforhold, efter halvdelen af virksomhedens 350 medarbejdere tidligere på året meldte sig ind i fagforeningen BTO-SEN. En tyrkisk fagforening, der organiserer arbejdere inden for landbrug, gartneri og skovbrug.

Konflikten har fået opmærksomhed både i lokalsamfundet og i tyrkiske medier, og der har været protester foran det danske konsulat i Istanbul.

Forlanger at blive behandlet med værdighed

Danwatch har talt med seks kvindelige ansatte, som bl.a. fortæller, at medlemmer af fagforeningen BTO-SEN konsekvent får lavere bedømmelser end andre for deres arbejde, hvilket har direkte konsekvenser for deres løn og arbejdsforhold. 

“Det føles som om, vi bliver straffet, fordi vi forlanger at blive behandlet med værdighed,” siger en kvinde, mens en anden kvinde mener, at virksomheden bruger “mafiametoder”. 

En tredje kvinde, der har stået i spidsen for, at medarbejderne, der hovedsageligt er kvinder, har meldt sig ind i fagforeningen, fortæller, at hun blev opsøgt og truet på sin hjemmeadresse af en person, hun mener har relation til virksomheden: 

“Forvent at blive skudt i hovedet, hvis ikke du melder dig ud af fagforeningen,” lød budskabet.

Talsmand for fagforeningen BTO-SEN, Mehmet Çak, kritiserer arbejdsforholdene kraftigt og minder om, at virksomheden er en del af en dansk koncern, som også har et ansvar for forholdene i Tyrkiet.

Internationalt ansvar

International Labour Organization (ILO) er FN’s arbejdsorganisation, som fastsætter internationale rettigheder, herunder retten til at organisere sig.

Danmark har ratificeret en række ILO-konventioner, hvilket pålægger danske virksomheder at sikre ligebehandling og respektere arbejdstageres ret til at organisere sig.

”Vi opfordrer til, at der bliver sat en stopper for chikane og uretfærdig behandling. Det handler om respekt og menneskerettigheder,” siger Mehmet Çak. 

Queen Türkiye er et samarbejde mellem danske Queen og en tyrkisk partner. Ifølge Bent Greve, arbejdsmarkedsforsker og professor ved Roskilde Universitet, kan den danske virksomhed ikke nødvendigvis undsige sig ansvaret for arbejdsforholdene i Tyrkiet. 

“Det afhænger af aftalen mellem parterne, og om den danske virksomhed har stillet som krav, at den lokale partner er ansvarlig for at ILO-konventionerne bliver overholdt.”

Han tilføjer, at det kan koste den danske virksomhed dyrt, hvis virksomhedens forsyningskæde ikke overholder de ILO-konventioner, som Danmark har accepteret.

Danwatch har over de seneste to uger forsøgt at få en kommentar fra Queen, blandt andet for at høre, hvilke krav den danske virksomhed har stillet den lokale partner.

Queen er ikke vendt tilbage på henvendelserne.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

24.07.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka investerer i sikkerhed og trivsel

08.07.2025CSR.dk

Dansk gigant beskyldes for mafiametoder

08.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter ferielejre for udsatte børn med nyvaskede tekstiler

07.07.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan tiltrækker og fastholder du unge medarbejdere

02.07.2025CSR.dk

Ny begyndelse for jobindsatsen i Sønderborg

30.06.2025Sex & Samfund

Sponseret

Mødredødelighed i verden: Både fremskridt og alarmerende tendenser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Sommerkur: Er diversitet fortsat relevant?

Kom med, når vi fejrer Pride-ugen med en sommerkur og sætter fokus på diversitet og inklusion i byggeriet.

Dato

14.08.2025

Tid

14:00

Sted

Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30 A6, 1220 København K

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

19.08.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J