Dansk ratificering af Hong Kong-konvention lige om hjørnet

I går behandlede Folketinget et lovforslag fra miljø- og fødevareministeren om at tiltræde Hong Kong-konventionen om miljørigtig ophugning af skibe. Forslaget mødte bred opbakning i salen, men nogle partier vil gerne gå et skridt videre.

Den berygtede Alang-strand i Indien er blandt de steder, hvor arbejdsforholdene skal forbedres i takt med at flere lande ratificerer Hong Kong-konventionen, sådan som Danmark nu er på vej til. Foto: flickr/Adam Cohn.

20.01.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) har fremsat et lovforslag om tiltrædelse, der i går, torsdag d. 19. januar, blev førstebehandlet i Folketinget.

”Det er et juridisk komplekst område, og vi har ventet på EU noget af vejen, så jeg er glad for, at vi nu endeligt er på nippet til at tiltræde. Med Danmarks tiltrædelse sender vi et stærkt signal til andre lande, om at det er vigtigt at prioritere forsvarlig ophugning af skibe. Jo flere lande, der tiltræder, jo hurtigere kan konventionen træde i kraft”, siger Esben Lunde Larsen. 

Ved gårsdagens debat i Folketingssalen var der bred opbakning til lovforslaget. Samtlige partier ser således ud til at stemme for forslaget, om end tre af oppositionspartierne, Alternativet, SF og Enhedslisten, gerne vil se mere end blot den minimumsimplementering, som ministeren lægger op til.

Danmark skal gå forrest
”Vi synes at Danmark bør være foregangsland og med det samme gå et skridt videre. Vi har jo en Skibsophugningsforordning i EU-regi, og i forlængelse af den ville det være passende at indføre nogle regler for udfasning af skibe, så de ikke kan sælges indirekte til skrotning på nogle tilfældige strande. Det er ikke noget, vi regner med at få flertal for i denne omgang, men forandringer af denne her slags sker i små skridt, så det skal nok komme hen ad vejen”, siger miljøordfører for Alternativet, Christian Poll.

Ifølge Danmarks Rederiforening sendes i alt ca. 10 danske skibe til ophugning om året, og både her og i industrien ser man frem til, at Danmark tiltræder Hong Kong-konventionen.

”Vi har i flere år arbejdet for en fuld ratifikation af Hong Kong-konventionen, så vores udenlandske kollegaer i f.eks. Indien, Bangladesh og Pakistan kan få rimelige arbejdsvilkår ved ophugning af skibe. Når Danmark tiltræder konventionen, er vi kommet et stort skridt videre”, siger formand for Dansk Metal og CO-industri, Claus Jensen.

Hvis lovforslaget vedtages, forventer regeringen, at Danmark kan tiltræde konventionen i løbet af foråret. 

Læs også: Få styr på børnearbejde i familielandbrug

For at konventionen kan træde i kraft internationalt, skal den bl.a. være underskrevet uden forbehold af mindst 15 lande, hvis kombinerede handelsflåde repræsenterer mindst 40 procent af den globale handelsflådes bruttotonnage. Indtil videre har kun Belgien, Congo, Frankrig, Norge og Panama tiltrådt konventionen. Derudover har Italien, Holland, Tyrkiet og den caribiske østat Saint Kitts and Nevis skrevet under, men med forbehold om ratificering.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams