Fire Maersk-skibe på vej til ophug i Indien

Maersk Line har indgået en aftale om at sende i alt otte skibe til skrotning, hvoraf de fire skal til Indien og bl.a. det værft, hvor det danske rederi allerede har to skibe liggende.

Shree Ram-værftet på Alang-stranden i Indien har siden maj 2016 arbejdet på at ophugge Maersk-skibet Wyoming. Nu er i alt fire Maersk-fartøjer på vej til godkendte værfter på den indiske strand. Foto: Maersk Line.

11.01.2017

CSR.dk

Det vakte en hvis opstandelse, da Maersk sidste år sendte to skibe til ophugning på Alang-stranden i Indien, hvor bl.a. miljø- og menneskerettighedsorganisationer i årevis har kritiseret arbejdsforholdene. Maersk har forholdt sig til kritikken, bl.a. her på CSR.dk, og peget på dels den forbedring, der er sket på udvalgte værfter langs den berygtede strand, og dels på behovet for aktiv handling, hvis det generelle niveau skal løftes.

Læs også: "Vi vil gerne løfte hele industrien"

På den baggrund har Maersk Line sammen med Maersk Transport&Logistics Sustainability udvalgt i alt fem værfter (ship recycling facilities) i Indien og Kina, der skal tage sig af ophugningen af otte Maersk-skibe i den såkaldte Panamax-klasse.

Af de otte skibe skal halvdelen til Indien og Alang Beach, hvor Maersk-kendingen Shree Ram er klar til at tage i mod to af dem, mens de to andre skal til Y.S. Investments. Aftalen blev indgået midt i december sidste år og alle skibene bliver skrottet i henhold til A.P. Møller - Maersks Responsible Ship Recycling Standard (RSRS).

Skrotningen af skibene vil blive overvåget af både repræsentanter for Maersk QHSE (Quality, health, safety, environment) og eksterne konsulenter, for at sikre forholdene i henhold til RSRS.

”Siden vores første fartøjer ankom i Alang tidligere i år (2016, red.), har vi set markante fremskridt – både på den facilitet, hvor vi arbejder nu, på faciliteterne der skal ophugge de næste fire skibe, og også på andre værfter, der er blevet motiveret til at investere og opgradere”, siger Head of Group Sustainability hos A.P. Møller – Mærsk, Annette Stube.

Læs også: Mærsk vender tilbage til indisk ophugning

”Med denne her aftale har vi for første gang set værfter konkurrere ikke kun på pris, men også på standarder. Det indikerer et skridt i retning af højere standarder og vi vil fortsætte med at understøtte denne udvikling”, uddyber hun.

De otte fartøjer er planlagt til at ankomme på værfterne mellem medio december 2016 og medio marts 2017.

-AK 

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2025

Sted

Odense

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

09.09.2025

Sted

Aarhus

JUC SERVICE ApS
Webinar
Gratis webinar om ESG i forandring: Værdiskabelse, risikostyring og rapportering

Tilmeld dig webinaret om de nyeste tendenser inden for ESG

Dato

09.09.2025

Tid

10:00

Sted

Webinar

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Generationsledelse i Bygge- og Anlægsbranchen (København)

Hvordan tiltrækker og fastholder vi både unge og erfarne medarbejdere? Bygge- og anlægsbranchen står midt i en vigtig generationsudfordring. Hvordan sikrer vi en god start for de unge, der træder ind i branchen og samtidig skaber vilkår, der får de erfarne til at blive? Det handler ikke kun om rekruttering og fastholdelse, men om at forstå og lede på tværs af generationer med forskellige værdier, behov og forventninger.

Dato

09.09.2025

Tid

14:00

Sted

NCC Danmark, Tobaksvejen 2A, 2860 Søborg

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København september 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

10.09.2025

Tid

09:00

Sted

København