En langsigtet, grøn omstilling kræver nye klimamål

Danmark når klimamålene for 2020, men skal samtidig stramme sig an med nye klimapolitiske initiativer, hvis den grønne omstilling skal fortsætte længere end det. Det konkluderer Energistyrelsen i ny analyse.

I år 2030 vil cirka 39 procent af det danske energiforbrug blive dækket af vedvarende energi, viser Energistyrelsens Basisfremskrivning 2017. Det er 11 procent lavere end regeringens mål om, at mindst halvdelen af energiforbruget skal blive dækket af vedvarende energikilder til den tid..

21.03.2017

CSR.dk

Hvis den grønne omstilling skal fortsætte efter 2020 må regeringen tage nye energi- og klimapolitiske initiativer, konkluderer Energistyrelsen i den nye ’Basisfremskrivning 2017’. Udgivelsen er en analyse af udviklingen i Danmarks energiforbrug, -produktion og udledninger af drivhusgasser frem mod år 2030.

Mens vi vil nå klimamålene for 2020, vil forbruget af vedvarende energi efterfølgende være nogenlunde konstant, viser analysen. Det skyldes især, at mange af de gamle initiativer, bl.a. investeringer i vindmøller, udløber.

Læs også: Aalborg Havn er Danmarks første CO2-neutrale havn

Helt konkret vil udviklingen efter 2020 betyde, at der i år 2030 vil være cirka 39 procent af det danske energiforbrug, der bliver dækket af vedvarende energi. Det er 11 procent lavere end regeringens mål om, at mindst halvdelen af energiforbruget skal blive dækket af vedvarende energikilder til den tid.

”Basisfremskrivningen viser, at vi ikke kan hvile på laurbærrene efter 2020. Og det har vi heller ikke tænkt os. Der skal tages nye politiske beslutninger for at fortsætte den grønne omstilling”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) i en pressemeddelelse. Han fortsætter:

”I løbet af foråret fremlægger regeringens Energikommission sine anbefalinger til energipolitikken fra 2020 og frem. De anbefalinger vil regeringen bruge som afsæt til at fremlægge et forslag til en ny energiaftale fra 2020 og frem, hvor vi fastholder et højt ambitionsniveau i den grønne omstilling”.

Læs også: Verdensnaturfonden kritiserer kunstig energiø: Miljøpåvirkningerne bliver glemt

Mere CO2 uden nye tiltag
Men det er ikke kun de vedvarende energikilders manglende, opadgående udvikling efter 2020, der er problematisk. Basisfremskrivningen viser nemlig også, at kulforbruget samtidig vil blive øget.

Det skyldes, at nye datacentre og afskaffelsen af PSO-afgiften forventes at medføre en markant vækst i erhvervslivets elforbrug på 35 procent frem mod 2030. Det stigende forbrug vil især blive dækket af konventionelle energiformer som kul, bl.a. ved en stigende elimport. Uden nye tiltag efter 2020 vil det få Danmarks CO2-udslip til at stige med op mod 14 procent.

Læs hele Energistyrelsens Basisfremskrivningen 2017 her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J