Erhvervsledere skal rådgive regeringen om cirkulær økonomi

Frem til sommeren 2017 skal en række erhvervsledere hjælpe regeringen med at styrke arbejdet med cirkulær økonomi. Formålet er at øge virksomhedernes indtjeningsmuligheder, minimere miljøpåvirkningen og fremme en bedre anvendelse af ressourcerne.

Den danske regering vil sætte skub i den cirkulære økonomi. Derfor har regeringen fastsat et råd bestående af 12 erhvervsledere, som skal hjælpe og rådgive..

31.10.2016

CSR.dk

Regeringen vil sætte skub i den cirkulære økonomi og har derfor nedsat et såkaldt Advisory Board, som frem til sommeren 2017 skal give gode råd og anbefalinger, der kan understøtte dansk erhvervslivs omstilling til cirkulær økonomi.

Rådet består af 12 erhvervsledere med Flemming Besenbacher, som er formand for Carlsbergs Bestyrelse, som formand, og målet er gennem cirkulær økonomi at bidrage til bedre recirkulering af materialer og øget genanvendelse, hvilket kan styrke væksten og give gevinster for miljø og klimaet.

Læs også: Cirkulære tanker fra bæredygtige brands

”Cirkulær økonomi bliver kun en succes, hvis virksomhederne selv tager udfordringen op og griber mulighederne. Virksomhedernes produkter skal i højere grad kunne repareres, genbruges og genanvendes til nye varer. Cirkulær økonomi skaber nye indtjeningsmuligheder og forbedrer konkurrenceevnen, samtidig med at det kommer miljøet til gode”, siger miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen.

Gode vækstmuligheder
Flere analyser viser, at der kan være gode vækstmuligheder i den cirkulære økonomi – også for de danske virksomheder.

De 12 erhvervsledere i regeringens Advisory Board:

  • Flemming Besenbacher, Bestyrelsesformand, Carlsberg A/S og Carlsbergfondet
  • Anders Byriel, CEO, Kvadrat
  • Christian B. S. Christensen, CEO, Solum Gruppen
  • Franz Cuculiza, CEO, Aage Vestergaard
  • Matias Møl Dalsgaard, CEO GoMore
  • Pernille Blach Hansen, Senior Director for Environmental Product Innovation, LEGO
  • Aja Guldhammer Henderson, CEO, Reshopper
  • Kasper Guldager Jensen, CEO GXN
  • Mik Kristensen, CEO, Nykredit Leasing
  • Martin Petersen, CEO, EcoXpac
  • Jais Valeur, CEO, Danish Crown.
  • Jeanett Vikkelsøe, CCO/CSO, Marius Pedersen

”Regeringen ønsker, at Danmark fremover skal stå stærkt i den internationale konkurrence, og vi ønsker at skabe de bedst mulige rammer for at understøtte danske virksomheders omstilling til en cirkulær økonomi”, siger erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen.

Læs også: Ny bog om cirkulært byggeri

De udpegede erhvervsledere (se faktaboks) har en bred viden og erfaring med de barrierer og muligheder, virksomheder bliver mødt af i omstillingen til en mere cirkulær økonomi. Lederne skal mødes fire gange i 2016 og 2017.

Regeringens udspil om cirkulær økonomi går desuden fint i spænd med EU-kommissionens handlingsplan for selvsamme emne, som de europæiske miljøministre i juni måned blev enige om at støtte, skriver Erhvervsstyrelsen i sin pressemeddelelse.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom