Cirkulære tanker fra bæredygtige brands

En håndfuld danske og udenlandske virksomheder delte ud af deres strategier i forhold til cirkulær økonomi og lukkede kredsløb, ved en session på Sustainable Brands-konferencen i går. Bred enighed om, at der er langt igen.

Louise Koch fra Dell fortalte bl.a. om virksomhedens program for at genbruge pap til sin emballageproduktion. Foto: Anders Kampmann.

29.09.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

For et stigende antal virksomheder verden over repræsenter principperne i den cirkulære økonomi et af de mest lovende håb i forhold til den grønne omstilling, der skal ske i verdenssamfundet, hvis temperaturmålet fra Parisaftalen skal være realistisk. Og det er ikke mindst erhvervslivet, der skal tage ansvar i den sammenhæng.

Læs også: Forbrugere ønsker sig virksomheder der gør en forskel, men kender ikke nogen

Med det udgangspunkt var en session på denne uges Sustainable Brands-konference i København dedikeret til netop den cirkulære økonomi, og sigtede efter at give nogle svar på, hvordan man som virksomhed kan styrke sin strategi på området.

I et nærmest speeddatingagtigt format (ca. syv minutters taletid pr. hoved) fik fem indbudte virksomheder fra ind- og (primært) udland mulighed for at berette om deres respektive indsatser på området. Ordstyrer Andy Ridley, CEO for hollandske Circle Economy, der laver ’roadmaps to circularity’ lagde fra start pres på oplægsholderne ved ikke kun at spørge dem om, hvad der virker i deres strategier, men også hvad der ikke virker.

Regler giver bump på vejen
Første mand til at søge at svare på det spørgsmål, var Head of Group Sustainability for Rockwool, Anthony Abbotts, der repræsenterede sessionens eneste danske virksomhed. Han kunne fortælle om en langsigtet proces, der skal føre til mindre affald på lodsepladser rundt omkring, men som er udfordret af lovgivning og regler.

”Vi er i gang med at udvide vores fokus på take back-programmer i de lande, vi er aktive. Målet hedder 15 lande i 2022 og 30 lande i 2030, men der er bump på vejen. EU's regler om bortskaffelse af affald kontra genanvendelse er baseret på vægt, og det går ud over businesscasen for flere af vores produkter, eksempelvis stonewall-elementer. De vejer ikke særlig meget, og derfor er det meget billigere for fx nedrivningsselskaber at køre dem på deponi i stedet for til genanvendelse”, sagde han.

Louise Koch, som mange nok kender fra hendes fortid som CSR-chef i DI, overtog i sommer rollen som Corporate Sustainability Lead EMEA hos Dell, og hun talte ligesom Anthony Abbotts om bl.a. take back som metode til at nedbringe mængden af elektronikskrot verden over. Igen er der imidlertid regionale strukturer, der skaber forhindringer.

”Vi har et stort genanvendelsesprogram, hvor vi samler tusindvis af ton brugt elektronik sammen, herunder også en masse plastik. Her i Europa har vi så den udfordring, at det meste plastaffald bliver kværnet i småstykker, og på den måde bliver det reelt downcyclet, fordi det taber værdi når det bliver blandet. Men det er noget vi arbejder videre med”, sagde hun.

Fra den amerikanske erhvervsmøbelproducent Steelcase fortalte Program Leader for Sustainable Systems Innovation, Raphael Stermann, om udfordringer omkring skiftet fra blot at handle med sine kunder, til at indgå et mere holdbart partnerskab, der involverer begge parter i arbejdet med at sikre zero waste.

Samme overvejelser gør man sig hos den internationale tæppeflisefabrikant Interface, hvorfra Assistant Vice President Co-innovation, Miriam Turner, samtidig fremhævede den gode businesscase, der for dem ligger i den cirkulære tilgang til sin forretning.

”Vi har dyrket de her principper i mange år, og et af de konkrete produkter, vi har kommerciel succes med i den sammenhæng, er tæpper fremstillet af gamle udtjente fiskenet. Nettene bliver samlet sammen af fiskerne og andre folk fra de små lokalsamfund, hvor vi køber dem, og bidrager dermed med noget økonomi, samtidig med, at de forsvinder som forureningskilde. Så alle vinder, og det er en god historie i salgsøjemed”, sagde hun.

Meget at gøre endnu
Og så skal der jo som bekendt lys over land, før det hele giver mening. Derfor var Philips Lighting inviteret og på dagen repræsenteret af Director Global Public & Government Affairs, Barbara Kreissler. I lighed med både Steelcase og Dell er Philips medlem af Ellen MacArthur Foundations Circular Economy 100-netværk, med fokus på bl.a. energibesparelser. Den nye teknologi er vigtig i den sammenhæng, men den gør det ikke alene.

”LED-pæren har på mange måder revolutioneret vores branche, og det går stærkt. I 2012 udgjorde konventionelle glødepærer 80 procent af markedet, i 2020 vil den andel være overtaget af LED, hvilket vil give massivt lavere energiforbrug. Men vi har en barriere i forhold til at få virksomheder, store som små, til at tænke belysning ind i deres forretning og som en del af en bæredygtighedsstrategi”, forklarede hun.

Læs også: Marketing – nu med god karma

Dermed tilsluttede Philips sig også beskeden fra sessionens øvrige deltagere. For som Louise Koch afslutningsvis sagde på et enigt panels vegne: ”Vi er godt på vej, men det er rigtig meget arbejde at gøre endnu”.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.