EY: Bæredygtighed fylder mere og mere hos vækstvirksomheder

Revisionsfirmaet EY uddelte for nylig sin årlige pris til verdens bedste vækstvirksomhed. Ifølge konkurrencens danske repræsentant bliver bæredygtighed og CSR stadig vigtigere konkurrenceparametre for de deltagende virksomheder.

Der blev ikke sparet på fyrværkeriet, da EY fejrede årets vækstvirksomhed i Monaco for nylig. Foto: EY/studio.phenix.

21.06.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Erhvervslivets svar på Hollywoods Oscar bliver den kaldt, revisions- og rådgivningsfirmaet EY’s World Entrepreneur of the Year-kåring, der for nylig blev afviklet i passende glamourøse omgivelser i Monaco.

Læs også: Disney har fået et Mickey Mouse-formet solcelleanlæg

Vinderen blev den australske legetøjsproducent Moose Enterprise, der i 2000 blev købt af forretningsmanden Manny Stul, som siden har forvandlet den til en international storspiller og den sjettestørste legetøjsproducent i USA, som udenlandsk virksomhed kun overgået af Lego, skriver Berlingske Business.

En del af årsagen til kåringen af Manny Stul som vinder, skyldes hans filantropiske tilgang til det at drive virksomhed. ”Man skal huske at give til dem, der har mindre end en selv. I er intelligente mennesker. Gør noget proaktivt og gør noget godt med jeres penge”, sagde han ifølge Berlingske ved prisoverrækkelsen.

Og spørger man, som CSR.dk har gjort, den konkurrenceansvarlige dansker, EY-partner Søren Smedegaard Hvid, så er det ikke tilfældigt.

”En del af Moose Enterprises forretningsmodel går på, at de donerer 10 procent af overskuddet til almennyttige formål, og på den måde afspejler de ganske godt den tendens, der efterhånden er global, i retning af, at bæredygtighed og CSR-relaterede emner fylder mere og mere i vækstvirksomhedernes strategier”, siger han.

Filantropi og økonomisk gevinst
Grundlæggende handler det om, at forhold omkring ansvarlig forretningsførelse, miljø- og klimahensyn, medarbejderpleje og lignende er blevet et strategisk fokusområde – ”en del af deres DNA”, som Søren Smedegaard Hvid siger – for selskaber rundt omkring i verden. I lande som USA, Storbritannien og Australien er det specielt de filantropiske tiltag, der fylder, og som virksomhederne bruger til at sende et signal med.

”De vil gerne vise, at de tænker langsigtet på andre end sig selv, med et simpelt budskab: we care. Her oplever vi eksempelvis et øget fokus på integration, ligesom minimering af ressourceforbrug breder sig. Her viser alle cases også, at der er en økonomisk gevinst at hente, og man skal ikke tage fejl af vigtigheden i det aspekt; virksomhederne gør bestemt ikke kun de her ting af idealistiske årsager, de vil også tjene penge på det”, siger Søren Smedegaard Hvid.

Og at det er en trend, der er kommet for blive er Søren Smedegaard Hvid ikke et øjeblik i tvivl om, det handler nemlig – som så meget andet – om markedets krav.

Læs også: Dansk ambassade donerer Lego til Jakarta-børn

”Det er en vigtig del af helhedsvurderingen af en virksomhed, og her har rollemodellerne forstået, at de er nødt til at sætte et godt eksempel. Så på den baggrund kommer der mere og mere substans i deres arbejde, og det er helt klart noget, vi kun forventer vil vokse på verdensplan fremover, hvilket jo også er helt i tråd med, hvad der sker i Danmark”, slutter Søren Smedegaard Hvid.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online