EY: Bæredygtighed fylder mere og mere hos vækstvirksomheder

Revisionsfirmaet EY uddelte for nylig sin årlige pris til verdens bedste vækstvirksomhed. Ifølge konkurrencens danske repræsentant bliver bæredygtighed og CSR stadig vigtigere konkurrenceparametre for de deltagende virksomheder.

Der blev ikke sparet på fyrværkeriet, da EY fejrede årets vækstvirksomhed i Monaco for nylig. Foto: EY/studio.phenix.

21.06.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Erhvervslivets svar på Hollywoods Oscar bliver den kaldt, revisions- og rådgivningsfirmaet EY’s World Entrepreneur of the Year-kåring, der for nylig blev afviklet i passende glamourøse omgivelser i Monaco.

Læs også: Disney har fået et Mickey Mouse-formet solcelleanlæg

Vinderen blev den australske legetøjsproducent Moose Enterprise, der i 2000 blev købt af forretningsmanden Manny Stul, som siden har forvandlet den til en international storspiller og den sjettestørste legetøjsproducent i USA, som udenlandsk virksomhed kun overgået af Lego, skriver Berlingske Business.

En del af årsagen til kåringen af Manny Stul som vinder, skyldes hans filantropiske tilgang til det at drive virksomhed. ”Man skal huske at give til dem, der har mindre end en selv. I er intelligente mennesker. Gør noget proaktivt og gør noget godt med jeres penge”, sagde han ifølge Berlingske ved prisoverrækkelsen.

Og spørger man, som CSR.dk har gjort, den konkurrenceansvarlige dansker, EY-partner Søren Smedegaard Hvid, så er det ikke tilfældigt.

”En del af Moose Enterprises forretningsmodel går på, at de donerer 10 procent af overskuddet til almennyttige formål, og på den måde afspejler de ganske godt den tendens, der efterhånden er global, i retning af, at bæredygtighed og CSR-relaterede emner fylder mere og mere i vækstvirksomhedernes strategier”, siger han.

Filantropi og økonomisk gevinst
Grundlæggende handler det om, at forhold omkring ansvarlig forretningsførelse, miljø- og klimahensyn, medarbejderpleje og lignende er blevet et strategisk fokusområde – ”en del af deres DNA”, som Søren Smedegaard Hvid siger – for selskaber rundt omkring i verden. I lande som USA, Storbritannien og Australien er det specielt de filantropiske tiltag, der fylder, og som virksomhederne bruger til at sende et signal med.

”De vil gerne vise, at de tænker langsigtet på andre end sig selv, med et simpelt budskab: we care. Her oplever vi eksempelvis et øget fokus på integration, ligesom minimering af ressourceforbrug breder sig. Her viser alle cases også, at der er en økonomisk gevinst at hente, og man skal ikke tage fejl af vigtigheden i det aspekt; virksomhederne gør bestemt ikke kun de her ting af idealistiske årsager, de vil også tjene penge på det”, siger Søren Smedegaard Hvid.

Og at det er en trend, der er kommet for blive er Søren Smedegaard Hvid ikke et øjeblik i tvivl om, det handler nemlig – som så meget andet – om markedets krav.

Læs også: Dansk ambassade donerer Lego til Jakarta-børn

”Det er en vigtig del af helhedsvurderingen af en virksomhed, og her har rollemodellerne forstået, at de er nødt til at sætte et godt eksempel. Så på den baggrund kommer der mere og mere substans i deres arbejde, og det er helt klart noget, vi kun forventer vil vokse på verdensplan fremover, hvilket jo også er helt i tråd med, hvad der sker i Danmark”, slutter Søren Smedegaard Hvid.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

25.11.2025CSR.dk

Forskere vil skabe mad ud af den blå luft

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

01.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online