Flere yngre medarbejdere søger hjælp grundet psykisk belastende arbejdsmiljø

En analyse fra Falck Healthcare viser, at flere fra arbejdsmarkedets yngre halvdel søger hjælp grundet et dårligt, psykisk arbejdsmiljø. Forebyggelse og en fælles indsats på arbejdspladsen er værktøjerne, der skal i brug.

Falck Healthcare, der beskæftiger sig med medarbejdersundhed, er bekymret for det stigende antal af stres og mistrivsel blandt den yngre del af erhvervsstyrken. .

29.04.2016

CSR.dk

Sundhedsordningsvirksomheden Falck Healthcare har lavet en arbejdsmiljøundersøgelse, der beregner antallet af henvendelser fra yngre erhvervsaktive. Resultatet viser, at antallet af henvendelser fra arbejdsdygtige i aldersgruppen 21-40 år er stigende. Falck Healthcare oplyser, at tre gange så mange som henvendte sig med mistrivselsproblemer på arbejdspladsen for fire år siden, i dag kontakter sundhedsordningen for at søge råd.

Læs også: Ny hjælp til psykisk arbejdsmiljø i kommunerne

”Udviklingen er ganske bekymrende. Vi kan se en markant stigning i antallet af henvendelser på tværs af alle aldersgrupper, men de mange henvendelser fra de erhvervsaktive mellem 21 og 40, vidner om, at den aldersgruppe er særligt presset”, fortæller forebyggelseschef i Falck Healthcare, Regitze Siggaard.

Det er især socialt, at jobbet udfordrer de erhvervsaktive, der kontakter Falck. Problematikker som samarbejdsproblemer, udfordrende kollegiale forhold og stress ligger på listen over det, som Falck Healthcares psykologiske rådgivning hjælper med.

Regitze Siggaard mener dog ikke nødvendigvis, at det større antal henvendelser er lig med en real stigning i antallet af tilfælde:

”Det er måske udtryk for et skifte i holdningen til at søge hjælp, så det heldigvis ikke længere opleves som et tabu, og det er blevet socialt acceptabelt at søge hjælp, hvis man føler sig presset”.

Forebyggelse og fælles indsats
Regitze Siggaard er ikke i tvivl om, hvordan arbejdsmiljøet på danske arbejdspladser skal forbedres: med forebyggelse. Det er for hende vigtigt, at virksomheder ændrer fokus til at forebygge mistrivsel og hjælpe medarbejdere og ledere med at navigere modstandsdygtigt og robust på arbejdspladsen.

Læs også: LO: Flere oplever dårligt arbejdsmiljø på jobbet

For at vende udviklingen, pointerer Regitze Siggaard, kræver det desuden at både medarbejdere, teams og ledere i fællesskab finder måder at løse opgaverne på, og at alle bakker op, så organisationens robusthed trimmes. For som forebyggelseschefen konkluderer:

”Det har nemlig en særdeles positiv effekt på medarbejdernes velbefindende og virksomhedernes bundlinje”.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

24.07.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka investerer i sikkerhed og trivsel

08.07.2025CSR.dk

Dansk gigant beskyldes for mafiametoder

08.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter ferielejre for udsatte børn med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Løft kvaliteten med Process FMEA

Formålet med dette kursus er at give deltagerne en grundlæggende forståelse af Failure Mode Effects Analysis metoden (FMEA), som anvendes til at identificere og analysere potentielle fejl i produkter og processer. Kurset giver dig værktøjer til at forbedre kvaliteten og pålideligheden af dit arbejde med kvalitetsforbedringer i processer og produkter.

Dato

26.08.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

26.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online