Flyene oser stadig for meget

En ny rapport viser, at den hastigt voksende flyindustri ikke er hurtig nok til at indføre nye, CO2-reducerende teknologier. Faktisk er branchen 12 år bag prognoserne.

Flybranchen skal rykke hurtigere på brændstofbesparende teknologi, mener ny rapport. Foto: Airbus.

14.09.2015

CSR.dk

Selvom det går den rette vej, så udleder flybranchen stadig voldsomme mængder af CO2 på verdensplan. Flyene er sådan set blevet mere brændstofeffektive over årene, men koblet med den nærmest eksplosive vækst, industrien oplever globalt, så falder udledningen ikke hurtigt nok.

Læs også: Superfly fra Airbus er hurtigt – men ikke særlig grønt

Det fastslår en ny rapport fra organisationen International Council on Clean Transportation (ICCT), skriver Ingeniøren. Rapporten har taget udgangspunkt i det mål om en reducering af CO2-udslippet på mellem 25 og 29 procent på nye fly i 2020 i forhold til tilsvarende modeller fra 2000, som FN-organet ICAO, der regulerer den internationale civile luftfart, fastsatte for fem år siden.

Herefter har de beregnet udviklingen i brændsstofforbrug for de tre mest udbredte flytyper, ’regional jet’, ‘single-aisle-jet’ og ‘small-twin-aisle-jet,’ der til sammen tegner sig for 85 procent af den globale flyflådes CO2-udslip.

På den baggrund vurderer rapporten, at industrien halter hele 12 år efter den tidsplan, man burde have fulgt for at ramme ICAO-målet til tiden. I stedet ser det lige nu ud til, at målet ikke vil blive nået før i 2032, hvis den nuværende udvikling fortsætter.

Og rapportens forfattere ser ingen væsentlige fremskridt rundt om hjørnet. Selvom der vil komme nye, mere brændstoføkonomiske flytyper på markedet frem mod 2020, så tager det fem-seks år at udvikle deres efterfølgere, og derfor indberegner rapporten brændstofforbruget for de flytyper, der er på vej pt.

ICAOs generelle målsætning hedder en forbedring af luftfartsindustriens brændstofeffektivitet med to procent om året fra 2010 til 2020. Derudover er man enige med flybranchens organisation, IATA, om, at branchens nettoudslip af CO2 ikke må stige efter 2020. Og i 2050 må udslippet kun være halvt så stort som i 2005, selvom flytrafikken efter alt at dømme vil fortsætte sin kraftige vækst i perioden. 

Læs også: Obama vil tvinge flybranchen til at skære i CO2-udledning

Svarene for ICCT handler blandt andet om et globalt kvotehandelssystem for luftfartsindustrien og at få etableret en internationalt anerkendt måde at fastsætte en ny flytypes CO2-udledning.

Flyenes brændstofforbrug udgør således omkring 95 procent af branchens samlede udledning, og derfor er det ifølge ICCT altafgørende at få gjort det kommercielt attraktivt for flyproducenterne og deres kunder, at indføre nye brændstofbesparende teknologier.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.08.2025CSR.dk

Farvel til mikroplast: Edderkoppespind kan afløse elastan

18.08.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

18.08.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Måttevask med mindre vand og kemi

13.08.2025CSR.dk

Danske virksomheder rykker på cirkulær økonomi – resultaterne kan mærkes

11.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Walk the sustainable Talk - Formland

07.08.2025CSR.dk

Grøn energipark skal huse nyt datacenter

05.08.2025Plastic Change

Sponseret

Afgørende FN-forhandlinger om plastik begynder i dag: Danmark sidder for bordenden

04.08.2025CSR.dk

Zoologisk Have og superbrand går sammen om ansvarlig kollektion for verdens dyr og natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
DTU Executive MBA

A world-class Executive MBA to empower you and your organization

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs.