Frankrig dropper dansk deltagelse ved vigtigt klimamøde

Danmark er blevet udelukket fra et formøde forud for klimatopmødet i Paris, COP21. Det bekymrer dog ikke regeringen.

Frankrigs udenrigsminister Laurent Fabius (ventre) og klimaminister Ségolène Royal (højre) har ikke inviteret Danmark til vigtigt formøde forud for COP21. Det trods 75 lande er inviteret. Foto: Flickr/Parti Socialiste..

10.11.2015

CSR.dk

De franske toppolitikere, udenrigsminister Laurent Fabius og klimaminister Ségolène Royal, har ikke inviteret Danmark til et formøde den 8-9. november for 75 lande forud for COP21. Det skriver TV2.dk.

Mødet skal virke som en forventningsafstemning forud for klimatopmødet, hvor foruden Frankrig også Storbritannien og Tyskland har kæmpet for at få de mere forhandlingssvære parter med. Derfor mener klima- og energiminister Lars Chr. Lilleholt heller ikke, at Danmark går glip af ”store aftalemuligheder”.

Læs også: Hvor skal klima-milliarderne komme fra?

”De falder først på plads de sidste timer på COP21. Men vi kan måske bruge pre-COP'en til at få et fingerpeg om, hvilke kompromiser der kunne være”, siger han til Ritzau.

Han er i øvrigt fortrøstningsfuld, da både Kina og USA samt hoveddelen af verdens andre lande, har vist interesse i at underskrive en aftale.

Læs også: Forsigtig klimaoptimisme i FN

Den holdning møder dog ikke sympati fra Verdensnaturfondet, der er bekymrede over, at ministeren ikke er mere urolig for oplægget til COP21.

”Jeg håber inderligt, at ministrene vil forholde sig seriøst til det faktum, at de klimaplaner, verdens lande har sendt til FN, er alt for svage til at holde den globale opvarmning under smertegrænsen på to grader”, siger John Nordbo, klimachef i Verdensnaturfonden. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense