Gartneri vinder på bæredygtighedsfokus

Gartneriet Knud Jepsen a/s er kåret som ”Green Entrepreneur of the Year” inden for potteplanter ved en global event organiseret af branchemediet Hortibiz i Holland.

15.06.2015

CSR.dk

Gennem de seneste år har Knud Jepsen a/s investeret i produktudvikling, energiforbedringer og minimering af miljøpåvirkningen af produkterne som dyrkes på gartneriet i Hinnerup ved Århus. Derudover har Knud Jepsen a/s iværksat en brandingstrategi, hvor de markedsfører sig direkte til forbrugeren med deres brand Queen®.

Samlet i en fokuseret strategi, er det disse tiltag der har ført til kåringen som “Green Entrepreneur of the Year”, udvalgt af seks internationale jurymedlemmer i konkurrence med to andre gartnerier fra henholdsvis Holland og Guatemala.

Knud Jepsen modtog prisen ved en ceremoni i Holland d. 11. juni i selskab med repræsentanter for omkring 200 kollegaer og konkurrenter.

Læs også: Danmark vinder international grøn pris

Knud Jepsen a/s vinder dog også på andre måder. Det strategiske fokus på branding og bæredygtighed gør også, at de skiller sig ud fra konkurrenterne og gør det muligt at konkurrere på andet end pris, og deres strategi er præget af valg sat i forhold til ’people, planet and profit’ – den originale tredelte bundlinie. Det fremgår af juryens rapport, som er tilgængelig på www.hortibiz.com

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

AI er rykket ind i virksomhederne. Men hvor blev ESG af?

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København