Gassen i Danmarks gasnet kan være grøn i 2035

100 procent af gassen i Danmarks gasnet kan være grøn allerede i 2035. Det viser et notat, som interessefællesskabet Grøn Gas Danmark offentliggjorde i går.

”Der er aldrig blevet brugt så mange kræfter på at udvikle produktionen af grøn gas, som der bliver i dag. Vi ser en stigende professionalisering blandt producenterne, hvor både store og små anlæg har forøget produktionen”, siger Ole Hvelplund, der er adm. direktør i Nature Energy. Arkivfoto..

15.11.2017

CSR.dk

Ifølge nye beregninger fra gasdistributionsselskaberne i Grøn Gas Danmark ville Danmark kunne blive det første land i Europa, som gør sig uafhængig af naturgas og alene dække gasforbruget med gas, der er produceret på madaffald, industriaffald og restprodukter fra landbruget:

”Grøn gas er fremtidens gas. Vores beregninger viser, at Danmark har mulighed for at blive det første land i Europa, der gør sig uafhængig af fossil gas. Den totale grønne omstilling af gasnettet er en reel mulighed. Det betyder, at de 55 milliarder kroner, vi som samfund har investeret i gasnettet, kan blive en vigtig brik i fremtidens grønne energisystem”, siger Carsten Jensen, adm. direktør i Dansk Gas Distribution.

Læs også: Affaldsvogne på biogas er godt for både arbejds- og bymiljø

Siden den første grønne gas kom på gasnettet tilbage i 2014, har den reduceret Danmarks udledning af CO2 med 675.000 tons. Det svarer til den årlige udledning fra mere end 300.000 biler.

Samtidig er man ved at etablere en decentral og grøn gasproduktion, og alene i 2018 vil den grønne gas reducere Danmarks udledning med 800.000 tons CO2.

”De seneste tre år er der blevet produceret mere grøn gas end de foregående 30 år. Det betyder, at andelen af grøn gas i gasnettet stiger, og næste år forventer vi, at 11 procent af gassen vil være grøn. Dermed er vi allerede i dag det land i Europa, der har den største andel grøn gas i gasnettet”, siger Carsten Jensen, Dansk Gas Distribution.

Stigende professionalisering blandt producenter
Udviklingen af den grønne gas til gasnettet blev sat i gang med opbakning fra et bredt politisk flertal med energiforliget i 2012:

”Siden har vi set en industrialisering af sektoren. Flere af de anlæg, som i dag bliver bygget, er 25 til 50 gange større end de biogasanlæg, som vi traditionelt har haft i Danmark, og de nye anlæg er i stand til at omdanne mere biomasse til gas. Samlet bidrager anlæg i alle størrelser til den flotte vækst i produktionen af grøn gas”, siger Ole Hvelplund, adm. direktør i Nature Energy.

Den grønne omstilling af gasnettet følger samme opskrift som den grønne omstilling af el-nettet, og med kun fem års levetid er omstillingen stadig i sin spæde start. Hos producenterne af den grønne gas forventer man dog, at omkostningerne løbende vil falde:

”Der er aldrig blevet brugt så mange kræfter på at udvikle produktionen af grøn gas, som der bliver i dag. Vi ser en stigende professionalisering blandt producenterne, hvor både store og små anlæg har forøget produktionen”, siger Ole Hvelplund og fortsætter:

”Vi ser, at nye organiske restprodukter bliver brugt i storskalaproduktioner, og producenterne forventer nye teknologispring i de kommende år. Det er dog endnu for tidligt at sige, hvor meget vi kommer til at reducere omkostningerne med”.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart