Investorer er vilde med bæredygtige selskaber

Interessen for at investere i bæredygtige virksomheder er stigende, hvilket viser sig på børserne, hvor socialt og miljømæssigt ansvarlige virksomheder klarer sig bedst.

Selskaber der vægter CSR højt, klarer sig bedre, vurderer investeringschefer fra både Nykredit og Nordea Invest. .

26.05.2016

CSR.dk

Flere og flere investorer bliver tiltrukket af bæredygtige og samfundsansvarlige virksomheder. Og med god grund. Analyser fra både Nykredit og Nordea Invest viser nemlig, at selskaber, som tager samfundsansvar og er bevidste om bæredygtighed, klarer sig bedre end andre selskaber, skriver Finans.

”Vores analyser viser, at de bæredygtige virksomheder giver et højere afkast end gennemsnittet”, siger Søren Larsen, chef for bæredygtige investeringer i Nykredit, til Finans.

Nykredit laver hvert år en analyse af cirka 5.000 selskaber i verden. Selskaberne får point ud fra de såkaldte ESG-kriterier, der står for Environment, Social and Governance, og altså dækker over miljø, sociale forhold og god selskabsledelse.

Den seneste analyse fra 2015 viste tydeligt, at de virksomheder, der fik højest ESG-karakterer, havde dobbelt så højt et afkast som de virksomheder, der fik markant lavere karakterer.

Læs også: Fremtidens forretningsmodel er cirkulær

Hvad der skaber det højere afkast og tiltrækker investorerne, giver Søren Larsen et bud på:

”De er ofte på forkant med de udfordringer, de kan blive udsat for. De er langt fremme i forhold til love og regler, og de har fokus på at forbedre sig på områder, hvor de kan blive kritiseret”, siger han til Finans.

Omvendt er det ærgerligt nyt for selskaber, der ikke er kommet i gang med bæredygtighed: 

»Alle vil gerne skyde penge i selskaber, som er ansvarlige og gør en aktiv indsats for at blive mere bæredygtige. Omvendt må de uansvarlige firmaer sande, at det bliver dyrere for dem at tiltrække kapital,« siger direktør Eric Pedersen fra Nordea Invest.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

09.09.2025

Sted

Aarhus

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København september 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

10.09.2025

Tid

09:00

Sted

København

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – København

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Valencia, Danske advokater, Vesterbrogade 32, 1620 København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og facilitering af bæredygtig udvikling

Bæredygtighed, cirkulær økonomi og FNs verdensmål. Disse begreber skal alle virksomheder og organisationer forholde sig til, og det er en ledelsesopgave at vurdere hvordan og hvornår. Statsgodkendt uddannelsesforløb med ECTS-point.

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

JUC SERVICE ApS
Kursus
Planer og miljølovgivning

Kurset skal med udgangspunkt i planloven og miljøvurderingsloven, give viden om miljøvurdering af kommuneplaner og lokalplaner. Kurset vil også berøre miljøvurdering af andre planer og programmer.

Dato

11.09.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V