Københavns Kommune vil have mere plastgenanvendelse

Hos Københavns Kommune vil man gerne blive bedre til at genanvende borgernes plastaffald. Derfor indviede man et nyt testanlæg til blød plast i fredags, og de private virksomheder skal også med om bord.

Fra 1. maj skal de københavnske borgere være med til at sikre bedre genanvendeliged på plastaffald..

13.03.2017

CSR.dk

I fredags indviede Københavns Kommune et nyt testanlæg på Amager, der skal give både kommunen og private virksomheder mere viden om sortering af plastaffald, skriver Ingeniøren.

Læs også: Affald: Den cirkulære økonomis grimme ælling

Fra den 1. maj får de københavnske borgere også mulighed for at afprøve det nye testanlæg, hvori de kan proppe blød plast i genbrugs-plastcontaineren, der tidligere kun måtte benyttes til hård plast.

Bag hele planen med større genanvendelighed ligger et mål fra Københavns Kommune om at blive verdens første CO2-neutrale hovedstad i 2025 – men det kræver, at man i langt højere grad genanvender plast, forklarer teknik- og miljøborgmester Morten Kabell:

”Københavnerne er allerede rigtig gode til at sortere deres plastaffald, og fremover bliver det endnu nemmere, da vi ikke længere behøver at skelne mellem blød og hård plast. Det betyder, at vi kan genanvende endnu mere plast og dermed udlede meget mindre CO2«, sagde han i forbindelse med indvielsen til Ingeniøren.dk.

Private virksomheder med i samarbejde
Med det nye testanlæg ønsker man at få mere viden om opnåelse af plastkvalitet ved hjælp af bedre sortering. Heraf vil man anvende den nye viden til bl.a. at informere de københavnske borgere om plastsortering og samtidig skabe en dialog med både vareproducenter og detailhandel om valg af fremtidig emballage.

Derfor inviterer Københavns Kommune også private virksomheder, der arbejder med genanvendelse af plast, til et samarbejde om det nye testanlæg. Dernæst er det planen, at erfaringerne herfra skal bruges i et igangværende fælleskommunalt udbud af plast til behandling på et privatejet anlæg.

Ifølge Ingeniøren.dk afholdes udbuddet i samarbejde med 39 kommuner fra hele landet, der håber på at gøre genanvendelsen af plast til en attraktiv forretning for danske virksomheder.

Københavns Kommune har et mål om at øge genanvendelsen af husholdningsaffald til 45 procent i 2018, hvor den i 2016 lå på 36.

Læs også: Nu er der affaldsplast i Dells emballage

I løbet af 2017 vil københavnerne også få mulighed for at genanvende bioaffald som kaffegrums, kartoffelskræller og madrester.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København