Kamp om den vedvarende energitrone i Sydamerika

Chile har førertrøjen på, når det kommer til ren energi i Sydamerika, men Argentina har sat sig for at snuppe den fra den historiske rival. Og der er bestemt også plads til forbedring.

Iguazu-vandfaldene på grænsen mellem Argentina og Brasilien illustrerer meget godt en lille del af det potentiale, Argentina har for vedvarende energi. Det potentiale skal landet nu til at udnytte, mener præsidenten. Foto: flickr/Marissa Strniste.

13.02.2017

CSR.dk

Mindst ligeså vigtigt for landet med Sydamerikas næststørste økonomi, kun overgået af Brasilien, så er den nye strategi i høj grad også inspireret af den succes, den noget mindre nabo mod vest, Chile, nyder som en uventet leder på vedvarende energi (VE) på kontinentet.

På baggrund af en hård intern konkurrence er det gået stærkt for landet med den langstrakte Stillehavskyst, og i den seneste rapport fra NGO’en Climatescope ligger Chile nr. 2 i en opgørelse over VE’s styrke blandt verdens udviklingslande, med kun Kina over sig. 15 procent af landets energi er grøn, og det er opnået på ganske få år.

Anderledes står det til i Argentina, der kun er nr. 26 på listen, overgået af (på papiret) økonomisk svagere lande som fx Bangladesh, Tanzania, Pakistan og Nepal. Under én procent af argentinernes energimix kommer fra fornybare kilder, strømafbrydelser er normale, og man importerer elektricitet i stor stil – bl.a. fra Chile – med massive udgifter til følge.

Siden Mauricio Macri kom til magten i november 2015 har landets energikrise været en topprioritet. Subsidier, auktioner, gældsafvikling og andre tiltag er blevet sat i gang for at få skub i markedet og gøre det interessant for investorer, også fra udlandet.

Vigtigt med langsigtet grøn omstilling
Her er det langsigtede perspektiv om en grøn omstilling vigtigt. Ved to udbud sidste år blev vinderne garanteret 20 års såkaldte power purchase agreements (PPAs), der skal sikre finansieringen af de kapitalintensive projekter, ved at forankre deres indtægt over en fast tidsramme.

Som resultat af udbuddene har projekter med en samlet kapacitet på over 2.400 GW og en anslået værdi på 28 mia. kroner, fået PPA-aftaler, om end til nogle ganske lave priser (omkring 400 kr./KWh).

Netop den lave pris er dog, skriver Americas Quarterly, en kilde til usikkerhed omkring hvorvidt de beskrevne tiltag for alvor vil lokke investorerne til. Den daværende præsident, Cristina Fernández de Kirchner, prøvede noget lignende i 2009 med over 1000 MW på tavlen, men under en tiendedel af kontrakterne blev til virkelighed, i høj grad på grund af nogle landsspecifikke risici, som stadig er aktuelle.

Der er dog også en stribe andre årsager til, at det vil gå bedre denne gang. Kinesiske virksomheder er blevet langt mere aktive på markedet, priserne på sol- og vindenergi falder fortsat, og endelig, så har Macris regering etableret en fond, Fondo Fiduciario para el Desarrollo de Energías Renovables, der giver udviklere af VE garanti for finansiering og udbetaling af PPA-kontrakterne.

Læs også: Rapport dumper madbrands’ indsats mod skovrydning

Og endelig, så har Diego Maradonas hjemland, som nævnt, muligheden for at trække på erfaringerne fra Chile, og eksempelvis konstatere, at det ikke nødvendigvis behøver at tage årtier at stable en levedygtig sektor af betydelig størrelse på benene.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online