Rapport dumper madbrands’ indsats mod skovrydning

En række af verdens største virksomheder får hårde ord med på vejen i ny rapport, der bedømmer deres indsats for at bekæmpe skovrydning i forbindelse med deres indkøb af oksekød. Kunstigt kød kan være en del af løsningen.

Brasilien er et af de lande, der har mistet enorme mængder regnskov som følge af øget kvæghold til kødproduktion. En ny rapport kritiserer en stribe store brands for at ikke gøre nok for at forhindre udviklingen. Foto: Flickr/Pan American Health Organization.

14.10.2016

CSR.dk

Rydningen af skov i verdens tropiske egne, primært Sydamerika, er et gigantisk problem i klimasammenhæng. En af de største årsager til den massive skovrydning er behovet for græsningsarealer til kvæg, der kan være med til at imødekomme verdens efterspørgsel på kød.

Læs også: McDonald’s lover at stoppe skovrydning i hele sin forsyningskæde

I den forbindelse har en stribe af verdens største fødevarevirksomheder, herunder restaurantkæderne, en stor del af ansvaret for at bekæmpe denne tendens. Og mens nogle af disse virksomheder er begyndt at bevæge sig i retning af kød produceret uden skovrydning, så er der ingen, der er gået langt nok, og alt for mange har ikke gjort noget som helst.

Sådan lyder hovedkonklusionen i en ny rapport fra den amerikanske organisation Union of Concerned Scientists (UCS). I rapporten “Cattle, Cleared Forests, and Climate Change: Scoring America’s Top Brands on their Deforestation-Free Beef Commitments and Practices” bedømmer UCS 13 fastfood-, detail- og produktionsvirksomheder, der er til stede på det amerikanske marked og sourcer deres kød I Sydamerika, på baggrund af deres indsats, for at bekæmpe skovrydning i deres forsyningskæder – og resultaterne er ikke imponerende.

Proteinburger kan være en del løsningen
Topscoreren er Walmart med 52 point ud af 100 mulige, mens McDonald’s og dyremadsproducenten Mars indtager anden- og tredjepladsen med 48 hhv. 37 point. Derfra går det støt nedad bakke. Fire mærker, bl.a. Burger King og Pizza Hut, har fået et rundt nul og andre seks brands, inkl. Subway (5 point) og Nestlé (23) scorer under 30 point.

UCS argumenterer for, at kødproduktion godt kan ske uden skovrydning. En kombination af aftaler i industrien og lovgivning fra myndighederne har allerede haft en positiv effekt i den brasilianske del af Amazonas. Men, påpeger UCS, selvom disse tiltag er opmuntrende, så skal der mere til fremover.

En anden af verdens største kødproducenter, amerikanske Tyson Foods, er ikke med på listen, men har ikke desto mindre just taget et af de små skridt, UCS nævner. Selskabet, der er tilstede i 130 lande, annoncerede for nylig, at man har investeret i 5 procent af aktiebeholdningen i Beyond Meat, der producerer ’erstatningskød’ af planteproteiner.

Læs også: Blødende vegetarburger er godt nyt for klimaet

Selvom man fra Tyson Foods’ side mest fokuserer på at komme ind på det hastigt voksende proteinmarked, så er klimagevinsten en ikke ubetydelig potentiel bonus, i det ’kødet’ fra planteproteinerne, foruden at være blottet for kolesterol, selvsagt ikke kræver kvægproduktion på samme måde som den ’ægte vare’.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København