Kommuner og regioner vælger bæredygtigt træ

Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøb forpligter sig nu til, at det træ de indkøber, skal være bæredygtigt. I alt 14 kommuner og regioner er en del af samarbejdet.

Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøbs i alt 16 medlemmer vil frem over udelukkende købe bæredygtigt træ og miljømærkede rengøringsmidler. .

22.11.2016

CSR.dk

I alt 16 medlemmer har gennem Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøb forpligtet sig til fremover udelukkende at benytte bæredygtigt træ til bygge- og anlægsopgaver.

Partnerskabet blev grundlagt af Miljøministeriet tilbage i 2006 – dengang var der tre medlemskommuner. I dag tæller medlemmerne 12 kommuner og to regioner samt VandCenter Syd og Miljø- og Fødevareministeriet. Tilsammen køber de 16 medlemmer ind for 50 mia. kr. årligt.

”Kommuner og regioner er med til at drive den grønne udvikling. Det er ikke anderledes, end når vi selv står i supermarkedet. Hvis mange efterspørger de miljøvenlige produkter, så stiger udbuddet. Der er grund til at rose de kommuner og regioner, som har meldt sig som frontrunnere i partnerskabet. De viser vejen for andre og er med til at skabe incitament for virksomheder til at tænke mere grønt”, siger miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen.

Bæredygtigt træ og miljørigtig rengøring
Konkret har partnerskabet indført to nye indkøbsmål. Ét omhandlende bæredygtigt træ – dvs. at det indkøbte træ ikke må komme fra ulovlig skovfældning eller medvirke til rydning af skov. Og et andet omhandlende miljørigtige rengøringsmidler, hvilket indebærer, at medlemmerne forpligter sig til kun at købe rengøringsmidler og rengøringsservice, som lever op til miljømærkerne, såsom blomsten eller svanen.

Læs også: Bæredygtigt træ fyldte på arkitekturmesse

Regionsformand i Region Midtjylland, Bent Hansen, er glad for at være med i det grønne initiativ:

”Region Midtjylland prioriterer grøn omstilling højt. Vi har et ønske om at være med helt fremme og skubbe på udviklingen af grønne løsninger og produkter. Og grønne løsninger og besparelser går ofte hånd i hånd, da f.eks. mindre energi-, vand- eller varmeforbrug giver besparelser på driftsudgifterne”, siger Bent Hansen.

Læs mere om det bæredygtige partnerskab her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

09.10.2025CSR.dk

Affaldsvirksomhed på Mors får skarp kritik og flere påbud for ulovlig affaldshåndtering

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

07.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan kan du spare CO₂ uden at forlade stuen

07.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh vil have dig til at se bag om produkterne

06.10.2025BSR

Sponseret

Climate Week 2025: The World Shows Up at A Critical Time

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living på Bæredygtighedsfestival: Forbrugerne vil have mere end bare indretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J