Kvinder i supply chain tjener markant mindre end mænd

Der kommer flere kvinder ind i supply chain-industrien, men de tjener betydeligt mindre end deres mandlige kolleger, selvom udviklingen går den rigtige vej. Forskellen er størst i ledelseslagene, som mest består af mænd.

Mænd i supply chain-sektoren tjener betydeligt mere end deres kvindelige kolleger, viser ny undersøgelse. Udviklingen går dog lige så stille i den rigtige retning..

06.06.2018

CSR.dk

Når det kommer til lønnen er billedet derimod stadig skævt, skriver Wall Street Journal (WSJ). Ifølge en undersøgelse fra Institute for Supply Management (ISM) tjente mændene i den amerikanske del af sektoren i gennemsnit 29 procent mere end kvinderne i 2017.

På ledelsesniveau, hvor der desuden generelt er færre kvinder, er gabet endnu større. Mænd med mellem 15 og 19 års erfaring tjente således 48 procent mere end deres kvindelige kolleger på samme niveau. Omvendt er forskellen minimal i entry level-stillingerne. Mænd med under fem års erfaring fik ifølge ISM’s undersøgelse kun to procent mere i lønposen end kvinderne sidste år.

Selvom udviklingen går den rigtige vej – den gennemsnitlige difference var på 31 procent i 2016 – så er der altså stadig udfordringer for branchen, ikke kun i kroner og ører, men også muligheder i bredere forstand.

”Kvinder har ikke gjort i nærheden af de fremskridt, industrien gerne vil tro, vi har. Vi ved alle sammen, at der er et glasloft”, siger Cory Ann Holst, der er dataansvarlig i erhvervsservicedivisionen af fødevaregiganten Mondelez International, til WSJ.

Hun bliver bakket op af (den mandlige) topchef for supply chain-organisationen Apics, hvis seneste lønanalyse af branchen også viser markante forskelle. CEO Abe Eshkenazi peger på de kulturelle barrierer, der også ligger til grund for den manglende ligestilling.

”Kvinder arbejder på samme niveau som mænd med de samme jobtitler og forventninger, men de får ofte ikke de samme muligheder for at fremme deres karrierer som mænd. Der er en kløft for kvinder i ledelse”, siger han til WSJ.

Sektor ændrer sig til kvinders fordel
Lønundersøgelserne kommer ifølge WSJ på et tidspunkt, hvor mange job i supply chain-sektoren generelt er ved at ændre sig, fra at være meget driftsfokuserede til at omfatte mere finansiel planlægning, dataanalyse og IT-arbejde. Samtidig er det generelle lønniveau på vej op, og det er til kvindernes fordel, mener professor.

”Industrien passer efterhånden bedre og bedre til kvinder. Det indebærer at identificere muligheder, tænke strategisk og arbejde sammen på tværs”, siger professor i supply chain management og executive director for Supply Chain Resource Cooperative ved North Carolina State Universitys Poole College of Management, Robert Handfield, til WSJ.

Læs også: Ligestilling og cirkulær økonomi på menuen i Davos

Han peger på, at kvinder nu udgør omkring 40 procent af skolens MBA-kandidater med fokus på supply chain, sammenlignet med 35 procent sidste år.

-AK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

11.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

10.02.2026CSR.dk

Nike undersøges for mulig diskrimination af hvide medarbejdere i USA

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.