Lyreco får svanemærket kantine

Som en af de første i Danmark blev kontorproduktleverandøren Lyrecos kantine for nylig tildelt Svanemærket. Vigtigt ikke kun at se på råvarerne, siger Miljømærkning Danmark.

Lyrecos kantine har været igennem en omfattende certificeringsproces med dokumentation og kontrol af, at den lever op til Svanens skrappe krav. Foto: Lyreco..

28.09.2017

CSR.dk

Landets største leverandør af kontorløsninger- og produkter, Lyreco i Roskilde, fik efter et års grundige forberedelser torsdag d. 28. september det officielle miljømærke Svanen til sin kantine.

Dermed har virksomheden papir på, at dens kantine, der er den første svanemærkede af slagsen i en dansk erhvervsvirksomhed, nu lever op til de krav, der stilles i forbindelse med Svanemærket, herunder et udvalg af økologiske varer og bæredygtig fisk og skaldyr, men også om at reducere mængden af affald samt at sænke forbruget af energi og kemikalier.

Læs også: Danmark har fået sin første svanemærkede restaurant

Hos Lyreco har man investeret i flere ressourcer for at opnå certificeringen, og omstillingen omfatter da også alt fra små poser med salt og peber, mælketrekanterne og vandflaskerne, som nu er sendt på pension, til LED-belysning, miljørigtige rengøringsmidler, affaldssortering og meget mere.

”Hver især kan det lyde som små forandringer, men når det drejer sig om en stor kantine, der dagligt bespiser 300 medarbejdere, er det et omfattende forandringsprojekt”, siger Michael Baun Christensen, administrerende direktør for Lyreco Scandinavia.

Miljømærket vigtigt redskab for virksomheder
Tidligere har Svanemærket primært været kendt i dagligvarehandlen, men inden for de senere år er miljømærket også blevet et vigtigt redskab for virksomheder, der bruger det til at stille krav til de produkter, de indkøber, som for eksempel kontormøbler.

”Det er nyt, at virksomhederne retter miljøbrillerne mod kantinedrift. Hidtil har de primært haft fokus på fødevarerne, og det er et stort skridt i den rigtige retning, at selve kantinedriften nu kommer med, da den tæller meget i miljøregnskabet”, siger Martin Fabiansen, der er direktør i Miljømærkning Danmark, og fortsætter:

”Det er et område, vi ser et stort potentiale i, og vi er naturligvis meget glade for at kunne tildele licens til Svanemærket til Lyrecos kantine”.

- EL

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

13.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online