Nestlé oplever succes i kamp mod ungdomsarbejdsløshed

På to år er det lykkes Nestlé Danmark at fastansætte 280 unge. Det har givet virksomheden blod på tanden, hvorfor man har meddelt, at man fortsat vil gå i front for at reducere ungdomsarbejdsløsheden.

Frem til 2020 har Nestlé Danmark en målsætning om at fordoble antallet af fastansatte unge. Arkivfoto. .

23.08.2017

CSR.dk

Som led i et stort europæisk Nestlé-projekt mod ungdomsarbejdsløshed har Nestlé Danmark ansat 280 unge under 30 år.

Projektet blev lanceret i 2014 under navnet Youth Initiative, fordi verdens største mad- og drikkevareproducent Nestlé mener, at ungdomsarbejdsløsheden er et massivt problem:

”Vi mener ikke, at regeringer og myndigheder kan løse problemet alene, og derfor må virksomheder bidrage og være med til at løse problemet”, siger Mikala Larsen, der er nordisk HR-direktør, til Dansk Handelsblad og fortsætter:

”Det var baggrunden for, at vi satte projektet i gang for snart fire år siden med klar mål for både Europa og for hvert enkelt Nestlé-land.”

Læs også: Organisk emballage vinder frem

Ambitiøse mål for fremtiden
I Europa havde Nestlé forpligtet sig til inden udgangen af 2016 at ansætte 20.000 unge, heraf 10.000 i for eksempel praktikantstillinger, studiejobs og graduatestillinger.

Den danske afdeling hos Nestlé fik som mål at ansætte 100 unge, men nåede altså op på 280 unge ansatte.

I resten af Europa er det ligeledes lykkes Nestlé at overgå målet, da hele 22.000 unge er blevet ansat:

”De unge medbringer kompetencer, drive og en energi, som gør, at de bestemt har meget at komme med. Det har været en meget stor fornøjelse at opleve”, siger Mikala Larsen til Dansk Handelsblad og fortsætter:

”De unge er vokset op i en anden verden, en anden tid, og det betyder, at de har mange gode idéer, for eksempel inden for brugen af sociale medier”.

Læs også: Masser af amerikanske virksomheder bakker op om Paris

Hos Nestlé vil man fortsat gå i front for at reducere ungdomsarbejdsløsheden og har sat sig for, at ansætte mindst 22.000 flere unge inden 2020, skriver Dansk Handelsblad.

Derudover vil man fortsætte arbejdet med at give  unge CV-rådgivning, forberedelse til jobinterviews og bidrage til studerendes kandidat- og bacheloropgaver.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

21.04.2026Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom