NorthSide sætter nye mål for plastgenanvendelse

Når NorthSide festivalen fra den 9. til den 11. juni slår dørene op, er det med ambitioner om at genanvende endnu mere plast end tidligere - og festivalgæsterne hjælper gerne til.

Ifølge en rundspørge foretaget af Epinion mener 87 procent af festivalgæsterne, at det er vigtigt, at NorthSide arbejder med affaldssortering, genanvendelse og økologi. Foto: NorthSide Festival/Daniel Fjord.

03.05.2017

CSR.dk

I løbet af de seneste tre år er mængden af sorteret affald på NortSide-festivalen steget, og sidste år blev 76 procent af al affald sorteret til genanvendelse. Heraf var 2,5 tons PP-plast, der er særlig velegnet til genanvendelse, fra ølkrus og kander.

I år har festivalen så planer om at øge sorteringsprocenten til 80 procent, hvorfor man nu søsætter et lukket kredsløbsprojekt, der skal sikre, at plasten vender tilbage til NorthSide i 2018, men som nye plastprodukter.

Læs også: Vaskeanlæg skal hjælpe med plastgenanvendelse

Ifølge Anne Jensen, der er ansvarlig for bæredygtighed hos NorthSide, er det vigtigt at gå foran i kampen mod et bedre miljø:

”Som en festival, der insisterer på at gå forrest, ønsker vi at være med til at flytte på folks syn og vaner, og når vi sammen med vores gæster og samarbejdspartnere kan gøre en forskel for miljøet omkring os, så er det stort”, siger hun.

For at skabe et lukket kredsløb har man hos NorthSide tænkt sig at kigge ud over landegrænserne og undersøge genanvendelse i hele Europa. Det gør man blandt andet for at finde ud af, hvordan man bedst håndterer indsamlet og sorteret plast, så mest muligt kan blive genanvendt.

Miljø- og Fødevareministeriet bakker op om projekt
Selvom vi i Danmark er langt fremme, når det kommer til plastgenanvendelse, er der imidlertid stadig udfordringer med genanvendelse af beskidt plast, hvorfor det er af stor betydning for NorthSide, at Miljø- og Fødevareministeriet bakker op om projektet:

”Projektet sigter højt, fordi vi vil indsamle og genanvende plast til fødevarer, som ligger absolut øverst i plast-hierarkiet og derfor kræver særlig opmærksomhed, når det skal genanvendes”, siger Frank Jensen, der er Projektleder i Miljøstyrelsen og fortsætter:

”Ofte når man genanvender plast bliver det til en lavere kvalitet end det oprindelige. Projektet her undersøger, hvordan man kan genanvende i en cirkulær recycling-proces, som i princippet kan gentages i det uendelige”, siger han.

Læs også: Københavns Kommune vil have mere plastgenanvendelse

Også festivalgæsterne på NorthSide er interesserede i festivalens arbejde med bæredygtighed. Ifølge Epinion mener 87 procent af gæsterne, at det er vigtigt, at NorthSide arbejder med affaldssortering, genanvendelse og økologi.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

30.05.2025CSR.dk

Ny prognose: 80 procent chance for varmerekord inden 2029

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia