Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

Miljøstyrelsen har netop søsat et site, der skal assistere de mange danske smv’er, der gerne vil arbejde med den cirkulære økonomi. Rigtig mange vil nemlig gerne, de mangler bare viden.

Størstedelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse ser økonomiske muligheder i den cirkulære økonomi. Den nye portal skal hjælpe dem med viden om området..

05.10.2017

CSR.dk

Cirkulær økonomi er efterhånden blevet et populært begreb at tage til sig som firma, og også et emne der fylder en del om her på CSR.dk. Populariteten er i den grad også aktuel blandt de små og mellemstore danske virksomheder; en undersøgelse fra Miljøstyrelsen viser således, at ni ud af 10 af smv’erne er positive over for cirkulær økonomi, og størstedelen arbejder allerede med området i hverdagen. 

Læs også: Folkemødedebatter: Cirkulær økonomi kræver samtænkning og nok også støtte

Alligevel er der mange virksomheder, der holder sig tilbage fra eksempelvis genanvendelse og kamp mod spild i produktionen, simpelthen fordi de mangler viden om emnet. Lidt over halvdelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse mener, at de ikke ved nok om cirkulær økonomi til at anvende det i deres forretning.

Virksomhederne og den cirkulære økonomi

  • 29 procent af virksomhederne har hørt om begrebet cirkulær økonomi. Til sammenligning viste en tilsvarende undersøgelse fra Fortum, at kun 9 procent af de adspurgte danske virksomheder kendte til begrebet i 2016
  • 56 procent af virksomhederne har allerede i dag fokus på at reducere brugen af råstoffer/materialer, spild og affaldsmængder
  • 88 procent af virksomhederne har en positiv holdning til cirkulær økonomi
  • 51 procent af virksomhederne mener ikke, at de ved nok om cirkulær økonomi
  • 53 procent mener, at der ligger et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi

Undersøgelsen er lavet af Epinion for Miljøstyrelsen i juni 2017 og bygger på besvarelser fra 610 små og mellemstore virksomheder.

Derfor har styrelsen netop lanceret portalen cirkulærvirksomhed.dk, der skal afhjælpe denne udfordring ved at samle al den relevante information, en interesseret virksomhed har brug for. Det kan fx være om, hvordan man gør sin produktion grønnere, og hvordan man kan bruge en grøn profil i markedsføringen af virksomheden.

Konkret indeholder portalen både fakta, værktøjer og cases, der kan tjene til inspiration. Det gælder fx firmaet Tier1asset, der refurbisher brugt IT-udstyr, primært computere, og firmaet Gamle Mursten, som genanvender byggematerialer, ligesom større aktører som Danish Crown er repræsenteret. Derudover kan man også finde information om de støttemuligheder der findes for virksomheder, som vil søge tilskud til cirkulære initiativer.

Læs også: De cirkulære anbefalinger – rodebunke eller ny dagsorden?

Blandt de adspurgte virksomheder i Miljøstyrelsens undersøgelse siger over halvdelen, at de ser et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi, mens 40 procent mener, at anvendelse af cirkulær økonomi kan bidrage til at ruste virksomhederne bedre til fremtiden. 

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams