Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

Miljøstyrelsen har netop søsat et site, der skal assistere de mange danske smv’er, der gerne vil arbejde med den cirkulære økonomi. Rigtig mange vil nemlig gerne, de mangler bare viden.

Størstedelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse ser økonomiske muligheder i den cirkulære økonomi. Den nye portal skal hjælpe dem med viden om området..

05.10.2017

CSR.dk

Cirkulær økonomi er efterhånden blevet et populært begreb at tage til sig som firma, og også et emne der fylder en del om her på CSR.dk. Populariteten er i den grad også aktuel blandt de små og mellemstore danske virksomheder; en undersøgelse fra Miljøstyrelsen viser således, at ni ud af 10 af smv’erne er positive over for cirkulær økonomi, og størstedelen arbejder allerede med området i hverdagen. 

Læs også: Folkemødedebatter: Cirkulær økonomi kræver samtænkning og nok også støtte

Alligevel er der mange virksomheder, der holder sig tilbage fra eksempelvis genanvendelse og kamp mod spild i produktionen, simpelthen fordi de mangler viden om emnet. Lidt over halvdelen af virksomhederne i Miljøstyrelsens undersøgelse mener, at de ikke ved nok om cirkulær økonomi til at anvende det i deres forretning.

Virksomhederne og den cirkulære økonomi

  • 29 procent af virksomhederne har hørt om begrebet cirkulær økonomi. Til sammenligning viste en tilsvarende undersøgelse fra Fortum, at kun 9 procent af de adspurgte danske virksomheder kendte til begrebet i 2016
  • 56 procent af virksomhederne har allerede i dag fokus på at reducere brugen af råstoffer/materialer, spild og affaldsmængder
  • 88 procent af virksomhederne har en positiv holdning til cirkulær økonomi
  • 51 procent af virksomhederne mener ikke, at de ved nok om cirkulær økonomi
  • 53 procent mener, at der ligger et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi

Undersøgelsen er lavet af Epinion for Miljøstyrelsen i juni 2017 og bygger på besvarelser fra 610 små og mellemstore virksomheder.

Derfor har styrelsen netop lanceret portalen cirkulærvirksomhed.dk, der skal afhjælpe denne udfordring ved at samle al den relevante information, en interesseret virksomhed har brug for. Det kan fx være om, hvordan man gør sin produktion grønnere, og hvordan man kan bruge en grøn profil i markedsføringen af virksomheden.

Konkret indeholder portalen både fakta, værktøjer og cases, der kan tjene til inspiration. Det gælder fx firmaet Tier1asset, der refurbisher brugt IT-udstyr, primært computere, og firmaet Gamle Mursten, som genanvender byggematerialer, ligesom større aktører som Danish Crown er repræsenteret. Derudover kan man også finde information om de støttemuligheder der findes for virksomheder, som vil søge tilskud til cirkulære initiativer.

Læs også: De cirkulære anbefalinger – rodebunke eller ny dagsorden?

Blandt de adspurgte virksomheder i Miljøstyrelsens undersøgelse siger over halvdelen, at de ser et forretningsmæssigt potentiale i cirkulær økonomi, mens 40 procent mener, at anvendelse af cirkulær økonomi kan bidrage til at ruste virksomhederne bedre til fremtiden. 

-AK

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.06.2025CSR.dk

Ny rapport: EU risikerer at bremse bæredygtigheden med for lave krav

30.06.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Deltag i ESG Sommerskole: Få viden og værktøjer i din sommerferie

27.06.2025CSR.dk

Hvordan vil EU bekæmpe greenwashing uden regulering?

26.06.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Bæredygtige karriereveje: nyt initiativ sætter fokus på kompetencer, karriereskift og ESG-roller

26.06.2025CSR.dk

Apple kritiserer EU-krav: iPads får bundkarakter i energimærkning

25.06.2025CSR.dk

Færre krav, færre hænder: ESG-ansatte skubbes ud af omnibus

25.06.2025CSR.dk

Mængderabat sender maden direkte i skraldespanden

24.06.2025Valified

Sponseret

Analyse: Grønne indsatser løfter bundlinjen - når de forankres

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom