Røde Kors og Land Rover samarbejder i uvejsomt terræn

Dansk Røde Kors kan med et samarbejde med Land Rover nå længere ud ved hjælp af bilmodellen Defender, der kan give adgang til svært tilgængelige dele af Rwanda. Samarbejdet er en del af et internationalt partnerskab, hvor Landrover donerer 150 millioner kroner frem til 2020.

Med Land Rover Defender kan Røde Kors nu komme ud i verdens afkroge - som her i Rwanda. Foto: Røde Kors/Landrover..

04.06.2015

CSR.dk

Røde Kors har gennem et samarbejde med det britiske bilmærke Land Rover fået muligheder for at hjælpe i mere uvejsomme dele af verden. For Land Rover har nemlig doneret deres Defender-model, der kan krydse uvejsomt terræn, så Røde Kors nu kan komme frem til 3500 batwa’er – en særligt udsat pygmæstamme i Rwanda.

Læs også: Stadig flere CSR-partnerskaber mellem NGO’er og virksomheder

Med bilen og en donation på tre mio. kr. kan Røde Kors hjælpe pygmæstammen med at styrke fødevaresikkerhed og ernæringstilstanden. Tiltagene skal sikre, at stammen fremover kan brødføde sig selv.

Aftalen mellem de to parter er en lille del af en større donation fra Landrover, der skal løbe frem til 2020, og som indebærer, at Røde Kors får 150 mio. kr. til at nå svage grupper over hele verden. Et samarbejde, som generalsekretær i Dansk Røde Kors Anders Ladekarl ser som en god ide, for at nødhjælpsorganisationen kan løfte opgaver i hele verden.

”I Røde Kors er vi overbeviste om, at målrettede samarbejdsaftaler med private virksomheder er en del af løsningen på de store opgaver, som vi hjælper med at løfte ude i verden. Samarbejdet med Land Rover er et eksempel på, hvordan viden og ressourcer i en privat organisation kan deles og komme mennesker i et af verdens fattige lande til gode”, siger han.

Læs også: CSR-partnerskaber skal give økonomisk værdi

Det er Røde Kors og Land Rovers forventning, at det danske samarbejde i Rwanda i løbet af de næste tre år vil hjælpe mere end 15.000 børn og voksne til et bedre liv i 20 mindre lokalsamfund i Rwanda.

-JPN 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V