Regeringen indgår aftale med World Economic Forum

Med den nye aftale mellem regeringen og WEF skal både private og virksomheder i Danmark rustes til at håndtere den hastige teknologiske udvikling, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen (V).

I sidste uge rejse både statsoverhoveder, ledene erhvervsfolk og andre kendisser til den schweiziske by Davos for at deltage i World Economic Forums årlige møde. Arkivfoto..

30.01.2018

CSR.dk

Fremover får Danmark direkte adgang til hjerne- og analysekraft samt et globalt netværk i særklasse. Sådan lyder en del af den aftale, som regeringen indgik med World Economic Forum (WEF) i Davos i sidste uge:

”Aftalen viser, at Danmark tager ansvaret på sig inden for de vigtige globale dagsordener”, siger Lars Løkke Rasmussen (V) til Berlingske.

Ifølge den nye aftale skal regeringen og WEF især arbejde sammen på to felter: Det ene omhandler, hvordan Danmark udnytter mulighederne i digitaliseringen og den teknologiske udvikling, der undertiden også kaldes for den fjerde industrielle revolution.

Læs også: WEF-pris til Hollywoodstjerne: DiCaprio taler for grøn energi

Her vil Danmark kunne trække på eksperter fra WEF’s Center for the Fourth Industrial Revolution, i San Francisco, som skal hjælpe med af fokusere på udviklingen af Internet of Things (IoT), bioteknologi og forskning i nye typer medicin.

Vil beskytte sig mod teknologiens skyggesider
Det andet felt, der er omfattet af den nye samarbejdsaftale, handler om at beskytte sig mod nogle af teknologiens skyggesider, herunder manglen på databeskyttelse, cyber-angreb og etiske udfordringer ved anvendelsen af kunstig intelligens:

”Samarbejdet skal også lægge grunden til de værn, som vi skal opstille om os selv i den nye digitale verden. Vi skal for eksempel beskytte de store mængder data, der ligger om os alle sammen på nettet, og vi skal værne os mod hacking. Samtidig skal vi have ambitioner og redskaber til at høste frugterne af, at big data, kunstig intelligens og førerløse biler giver helt nye muligheder”, siger Lars Løkke Rasmussen til Berlingske.

Ifølge Finansministeriet er det første gang, at World Economic Forum indgår en så omfattende og ambitiøs samarbejdsaftale med et europæisk land.

Læs også: Ligestilling og cirkulær økonomi på menuen i Davos

Aftalen skal blandt andet understrege Danmarks styrkeposition i forhold til at sikre en omstillingsparat økonomi, samt det vigtige arbejde med at fremme bæredygtig udvikling og grøn omstilling, fortæller finansminister Kristian Jensen (V):

”Aftalen viser, at Danmark internationalt bliver betragtet som et foregangsland i forhold til den måde, vi har indrettet vores samfund og økonomiske model på. Og både danske virksomheder og myndigheder har meget at byde ind med til løsningerne af de globale udfordringer, som også World Economic Forum prioriterer højt".

Vil engagere WEF i grønt og globalt fremstød
Med den nye aftale forsøger Lars Løkke Rasmussen også at engagere WEF i et grønt globalt fremstød, som han igangsatte tilbage i efteråret, da han var med til åbningen af FNs generalforsamling i New York.

Her var han med til at samle en række lande under sloganet P4G (Partnering for Green Growth and the Global Goals 2030), der sammen skal gøre en ekstra indsats for, at FN når de 17 verdensmål for en bæredygtig udvikling i 2030.

For at det skal blive en realitet, skal der etableres offentlig-private partnerskaber mellem regeringer, byer, virksomheder, investorer og civilsamfund, der i fællesskab skal levere løsninger på en række af udviklingslandenes udfordringer inden for energi, vand, cirkulær økonomi, fødevarer og landbrug:

”Med aftalen inviterer jeg WEF til at blive partner i P4G. Det gør jeg, fordi vi deler den opfattelse, at vi kun kan nå verdensmålene gennem partnerskaber mellem det private og det offentlige. Vi kan ikke løse verdens problemer hver for sig”, siger Lars Løkke Rasmussen til Berlingske.

Læs også: Verdensordenen trues af klimakatastrofer og cyberangreb

Store muligheder for dansk erhvervsliv
Herhjemme er det organisationen State of Green, der skal koordinere de danske interesser inden for P4G. Her er man så småt i gang med at teste de første idéer:

”Virksomheder som Grundfos, Danfoss, Novo, Novozymes og Vestas er meget positive over for P4G-initiativet. Og jeg er overbevist om, at der ligger store muligheder for dansk erhvervsliv, universitetsverdenen og NGOerne i de nye partnerskaber”, siger direktør Finn Mortensen fra State of Green til Berlingske.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S