Regeringen vil udfase kul i 2030

I en koalition med 14 andre lande har den danske regering indgået en aftale om at udfase kul fra elproduktion i 2030.

”Det er afgørende, at vi viser det gode eksempel. Når vi er ude i verden og gerne vil have andre lande – ikke mindst udviklingslandene – til at omstille sig, så er det vigtigt, at vi går foran”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt. Arkivfoto..

16.11.2017

CSR.dk

Inden 2030 skal kul være helt udfaset af Danmarks elforsyning. Sådan lyder det fra regeringen, der senere i dag på klimatopmødet COP23 i Bonn officielt vil meddele, at man har valgt at gå med i en koalition af lande, der vil udfase kul fra elproduktionen:

”Prisen på vedvarende energi rasler ned, og vi er nået til et punkt, hvor nye havvindmølleparker er billigere end nye kulkraftværker i Danmark. Kul er stærkt forurenede, og vi vil gerne vise, at vi er parate til at tage et internationalt lederskab”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt til dr.dk.

Læs også: Rapport: Cirkulær økonomi kræver en gentænkning af vores samfund

Koalitionen består af 15 lande fra hele verden med Storbritannien og Canada i spidsen for initiativet. Her vil landene forpligte sig til blandt andet at udfase eksisterende traditionel kulkraft inden for landenes beføjelser.

Og det er noget, man er glad for hos Greenpeace, omend de også giver udtryk for, at det jo er nemt nok at være ambitiøs, når andre har sørge for, at det kan lade sig gøre:

”Det er et fint og naturligt valg med en smag af symbolpolitik, når virkeligheden takket være blandt andet Ørsted er langt foran. Slutdatoen er fin, men vi ser gerne, at koalitionen når i mål inden da”, skriver Greenpeace på sin twitter-profil.

Vi skal vise det gode eksempel
Ifølge Lars Chr. Lilleholt er det essentielt, at Danmark tager del i fællesskabet for at leve op til klimaløfterne fra Paris-aftalen, der blev indgået tilbage i 2015:

”Det er afgørende, at vi viser det gode eksempel. Når vi er ude i verden og gerne vil have andre lande – ikke mindst udviklingslandene – til at omstille sig, så er det vigtigt, at vi går foran”, siger han til dr.dk.

Herhjemme er der tre store kulfyrede kraftværksblokke tilbage på henholdsvis Esbjerg-, Fyns-, og Nordjyllandsværket. Hos Ørsted (tidligere Dong Energy), der ejer Esbjergværket og det mindre Asnæsværk, har man allerede besluttet, at det fra 2023 skal være helt slut med at fyre med kul på selskabets kraftværker.

I øjeblikket er man i dialog med varmekunderne i Esbjerg om at omstille Esbjergværket væk fra kul. De to andre kraftværker har også meldt ud, at man inden 2030 vil gå væk fra at bruge kul.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus