Slut med ny kul i EU efter 2020 - næsten

Energiselskaber fra hele EU minus Polen og Grækenland har i en samlet udmelding lagt sig fast på, at der ikke vil blive bygget nye kulkraftværker i Unionen efter 2020. VE-tilhængere er glade, men efterlyser også en udfasning af de eksisterende værker.

Fra 2020 skal det være slut med at bygge nye kulkraftværker i EU (minus Polen og Grækenland). Der vil dog stadig blive gravet efter kul i Europas miner, som her i Tyskland, idet der i udmeldingen fra Eurelectric ikke indgår en plan for udfasning af de eksisterende kulværker, hvilket NGO'er da også efterlyser..

07.04.2017

CSR.dk

Opfyldelsen af CO2-målsætningerne i Parisaftalen er essentiel for at sikre den langsigtede bæredygtighed i den globale økonomi. Her er en carbonneutral energiproduktion i Europa i 2050 blandt de centrale målsætninger, og den får nu en hjælpende hånd.

Læs også: København vinker endegyldigt farvel til kul

I samlet flok har energiselskaber fra næsten hele EU – kun Polen og Grækenland er ikke med – meldt ud, at der ikke vil blive bygget nye kulkraftværker i Unionen efter 2020. Annonceringen blev leveret i onsdags af organisationen Eurelectric, der repræsenterer omkring 3.500 energiproducenter på hele kontinentet med en samlet værdi på over 200 mia. euro (godt 1.500 mia. kr.).

”Europas energiselskaber sætter handling bag deres ord- 26 ud af 28 EU-medlemsstater har slået fast, at de ikke vil investere i kul efter 2020. Historien vil bedømme den besked, vi kommer med i dag. Det er en klar besked, der taler for sig selv, og som skal ses i tæt relation til Parisaftalen og vores ambition om at levere 100 procent CO2-neutral elektricitet i 2050”, siger Eurelectrics danske generalsekretær, Kristian Ruby, ifølge The Guardian.

Begrænset optimisme
Tilhængere af vedvarende energi er selvsagt positive over udmeldingen, selvom der stadig bliver efterladt rum til nye kulinvesteringer de næste tre år. Og så er de mange kulkraftværker, der allerede er i drift også en udfordring, der skal adresseres.

”Debatten er forbi. Det her er den eneste vej fremad i forhold til afcarboniseringen. Men det ville være godt også at se en plan for en udfasning af de eksisterende kulkraftværker”, siger en unavngiven kilde til den engelske avis.

Fra NGO’en Climate Action Network (CAN) Europe er der ligeledes begrænset glæde på baggrund af onsdagens besked fra Eurelectrics.

”Bekendtgørelsen gør ikke meget mere end at fastslå det åbenlyse, i det opførelsen af nye kulkraftværker efterhånden har været anset som en håbløs investering længe. Et virkelig fremtidsorienteret elektricitetsselskab, der gerne vil leve op til Parisaftalen og være profitable på langt sigt, bør forpligte sig til at udfase alle sine eksisterende kulværker inden 2030”, siger organisationens direktør, Wendel Trio, med henvisning til en nylig undersøgelse, der peger på netop 2030 som skæringsår for et europæisk kulstop, hvis Parisaftalen skal forblive realistisk. Et sigte Canada i øvrigt allerede har taget til sig, i skarp modsætning til sin store nabo mod syd.

Skepsis i kulindustrien
Ikke overraskende er kulindustrien mere skeptisk over indholdet i Eurelectrics besked, og peger på de udfordringer, man mener vedvarende energi stadig slås med.

”Dampmaskinen blev erstattet af noget, der var bedre, billigere og mere effektivt, nemlig el- og dieselmotorer. Når vi ser et energisystem – med masser af lagringskapacitet – der fungerer til en overkommelig prise, så vil der ikke længere være brug for kul, olie og gas. Indtil da er vi stadig afhængig af de konventionelle kilder”, siger secretary-general handelsgruppen Euracoal, Brian Ricketts, til The Guardian.

Læs også: Verdens største kulselskab på fallittens rand

Opførelsen af nye kulkraftværker er i forvejen kraftigt for nedadgående, og her er de to manglende medlemslande i onsdagens fælles front da også blandt undtagelserne. Næsten 90 procent af Polens elektricitet kommer således fra kul, og både her og i Grækenland er der nye kulværker på tegnebrættet.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

09.10.2025CSR.dk

Affaldsvirksomhed på Mors får skarp kritik og flere påbud for ulovlig affaldshåndtering

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

07.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan kan du spare CO₂ uden at forlade stuen

07.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh vil have dig til at se bag om produkterne

06.10.2025BSR

Sponseret

Climate Week 2025: The World Shows Up at A Critical Time

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living på Bæredygtighedsfestival: Forbrugerne vil have mere end bare indretning

02.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan fastholder virksomheder Klimakampens gode vaner – og bygger videre på engagementet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

10.10.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K