Årets - måske – største CSR begivenhed for SMV’er

Den nye klimaaftale og de 17 globale bæredygtighedsmål bliver retningspilen, som alle virksomheder med CSR i DNA’et og forretningsstrategien vil følge. CSR i Praksis-konferencen d. 2/6 følger sporet ved at sætte fokus på driverne for SMV’ernes CSR

Adm. dir. i DFD Anders Eikemo Thorgaard på CSR i Praksis 2015: "CSR-indsatsen er en rejse 'mod det uendelige univers'".

04.04.2016

CSR.dk

Det er med stor overbevisning i stemmen, medstifter i CSR LINK Jens Prebensen forudsiger, at CSR i Praksis bliver ”årets konference” for SMV’ernes egne CSR-cases. Den stort anlagte konference belyser gennem et bredt sammensat program med gæstetaler, paneldebat, seminarer og masser af konkrete fortællinger ved SMV'erne selv, hvilke incitamenter der er for, at SMV’erne går ad CSR-vejen. Konferencen kommer til at byde på såvel inspiration og indspark som løsninger og redskaber til det praktiske arbejde med CSR for store som små virksomheder, videncentre, NGO’er, rådgivere og alle andre med interesse for CSR.
 
CSR LINK kan nu melde fuldt program, og det er en meget tilfreds Jens Prebensen, der løfter sløret for, hvem de mange medvirkende på dagen er.
 
”Vores intention med konferencen er at få sat fokus på de mindre virksomheders CSR-indsats. Ikke med akademiske indlæg eller salgssnak, men gennem SMV’erne egne fortællinger og erfaringer med CSR: hvordan de i det daglige arbejder med CSR, de barrierer, de støder på undervejs, og det, der driver dem frem mod nye CSR-mål. Det synes jeg godt, jeg kan sige er lykkedes over al forventning, når jeg ser ned over programmet. Der er noget for nær sagt enhver smag, så alle – om det er CSR-chefen eller -eksperten, CEO’en eller NGO’en eller andre med interesse i CSR – er sikre på at få noget med sig hjem,” fortæller Jens Prebensen.
 
Konferencen indledes og afsluttes med gæstetaler ved CSR-nøglepersoner, som favner bredt og stikker dybt.
 
”Vi er i den meget heldige situation at have fået nogle særdeles kompetente herrer til at være gæstetalere. Som indledende gæstetaler har vi direktør Poul Erik Lauridsen fra Gate 21, der har en ekstremt stærk ambition om at gøre Københavnsområdet til verdenscenter for grøn omstilling, og det bliver spændende at høre mere om deres arbejde og de projekter, de har søsat,” oplyser Jens Prebensen, som i lige så høj grad glæder sig over de to andre gæstetalere: ”Peter Skou er bestyrelsesformand for Green Network og medlem af regeringens nye CSR-dialogforum, så her får vi mulighed for at få et indblik i forummet, som kommer til at præge CSR-udviklingen i Danmark over de kommende år. Og det er noget af en appelsin i turbanen, at vi har fået Maarten van Engeland til at afrunde dagen. Som formand for CSR Fonden, der jo står bag ’CSR Awards’ - flagskibet blandt CSR-arrangementerne i Danmark - er han en af drivkræfterne i at fremme CSR-udbredelsen i Danmark.”
 
Erhvervsdebat på højt plan
Efter dagens to førstnævnte gæstetaler gentages sidste års kunststykke med at sætte direktører fra markante erhvervsorganisationer stævne om deres indsats for at udbrede CSR blandt de mindre virksomheder. I kølvandet af bæredygtighedsmålene og klimaaftalen skal de i år i fællesskab søge svar på spørgsmålet: ”hvilke drivere er der for SMV’ernes CSR?”
 
”Årets erhvervspanel har tre gengangere fra sidste år – Dansk Erhverv, Landbrug & Fødevarer og GraKom – og så har vi fået et nyt pust med den sidste panelist, Kooperationen. Det giver en helt vildt stor spændvidde i interessefeltet og de virksomheder, de dækker, så mon ikke der vil springe gnister og komme synspunkter frem, som kan komme bag på mange. Det er i hvert fald nogle panelister, som ved, hvad de står for, og har stærke meninger om, hvad der er vejen frem,” smiler Jens Prebensen og tilføjer, at han er glad for, at Erhvervsstyrelsen igen i år har sagt ja til at lede panelet: ”Erhvervsstyrelsen er jo på mange måder både rammesættende og retningsgivende på området, og Sigmund Lubanski (kontorchef for erhvervsudvikling og internationale forhold, red.) er som moderator er et stærkt match til paneldeltagerne. Jeg er sikker på, at både panelisterne og moderatoren – og ikke mindst vi tilhørere – vil få meget med os hjem fra den debat.”
 
Stærke værter bag seminarer
Midterstykket i konferencen er fem seminarer, der står som ”arrangementer i arrangementet”. Jens Prebensen forklarer, hvad der menes med det: ”Hvor gæstetalerne, paneldebatten og casene er sammensat af CSR LINK, så slipper vi ’hestene’ løs i seminarerne. Værterne sammensætter med andre ord selv deres seminarers konkrete indhold, naturligvis i forhold til dagens tema – drivere for SMV’ernes CSR.” Jens Prebensen bemærker med et smil, at det dog kan blive svært for deltagerne at vælge, for det er særdeles kapable og meget forskellige organisationer, der står som værter for seminarerne: Kooperationen, Dansk Industri, Peruse Company, Forum for Bæredygtige Indkøb i samarbejde med Miljømærkning Danmark, Gate 21/Bæredygtig Bundlinje. Og så er der endda er et par seminarer mere i støbeskeen.
 
Det sidste element i konferencen, de førnævnte cases, har fire frontløbervirksomheder på hver sit felt på podiet: KLS PurePrint, Anders Andersens Rengøring, Rynkeby Foods og Troldtekt. ”De fire cases er hentet fra vidt forskellige brancher: trykkeri, rengøring, fødevareproduktion og byggevarer. Men jeg vil faktisk vove den påstand, at selv om deres tilgang til CSR måske er forskellig, har de CSR-ambitionen tilfælles, for de går alle fire’all in’ på det, og det har de haft stor succes med – og det er jo det, vi alle kommer for at høre om og blive klogere på.” påpeger Jens Prebensen.
 
Jens Prebensen slutter af med at fremhæve, at han personligt er glad for, at Dennis Friis Thaagaard, direktør i Sustainor, har påtaget sig opgaven at lede konferencen fra start til slut: ”For en konference med så mange medvirkende og bredt dækkende program er det helt afgørende at have en solid profil som Dennis til at fastholde dagens ’røde tråd’ og sørge for, at vi alle får en god oplevelse.”

Læs mere om konferencen og tilmeld på www.csr-link.dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025CSR.dk

Flere perspektiver giver bedre beslutninger: Norlys-topchef efterlyser større fokus på diversitet

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online