’Magisk fabrik’ i Norge laver biogas til lastbiler

Et pilotanlæg i Norge omdanner madaffald og husdyrgødning til miljøvenlig biogas og ditto -gødning. Gassen bliver allerede brugt af både lastbiler og busser i lokalområdet, og fabrikken bliver kaldt magisk.

En gasdrevet lastbil sørgede for transporten, da Norges statsminister Erna Solberg, ankom til åbningen af 'Den Magiske Fabrik'. Foto: Iveco Norge.

20.09.2016

CSR.dk

Hverken Harry Potter, David Copperfield eller Gandalf har – så vidt vides – været med til etableringen af det biogasanlæg i Norge, som landets statsminister Erna Solberg indviede i sidste uge. Ikke desto mindre bliver anlægget kaldt ’Den Magiske Fabrik’.

Fabrikken, der ligger i Tønsberg på Oslofjordens vestbred, er et pilotanlæg til omdannelse af madaffald og husdyrgødning til miljøvenlig biogas og biogødning til brug i produktionen af ny mad. Anlægget håndterer p.t. omkring 110.000 tons madaffald og husdyrgødning, hvilket giver en produktion af biogas svarende til 6,8 millioner liter diesel. 

Læs også: Kommende ellastbil bliver nu helt CO2-fri

Biogassen bliver hovedsageligt brugt som brændstof i køretøjer. Eksempelvis har 50 busser i området siden begyndelsen af juli kørt på biogas produceret på Den Magiske Fabrik, og også lastbiler er inde i billedet. Det var således en gasdrevet lastbil fra den internationale producent Iveco, der på behørig vis transporterede Erna Solberg til åbningen af ’Den Magiske Fabrik’, skriver brandet i en pressemeddelelse.

Det er samarbejdet med det lokale landbrug, der gør anlægget unikt og har sikret det ikke alene det magiske tilnavn, men også statussen som nationalt biogaspilotprojekt i Norge. De lokale landmænd leverer deres organiske overskud direkte til anlægget, der omdanner til brændstof og gødning. Begge dele er med til at sikre betydelige CO2-reduktioner for både landbruget og transporten i området.

Derudover vil landbruget i amtet Vestfold, hvor anlægget ligger, allerede i år nå regeringens målsætning om at 30 procent af husdyrgødningen skal bruges til biogasproduktion inden 2020.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup