For 100 millioner blandede grønne investeringer, tak

Villum Fonden går i gang med impact investment og vil vise, at det er muligt at tjene gode penge og samtidig give verden et skub i en mere bæredygtig retning.

Impact investments skal ikke bare tjene penge, men også skabe positive forandringer i samfundet. Villum Fonden satser på at forbedre miljø og klima. .

15.11.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Villum Fonden har i løbet af 2016 taget et vigtigt skridt. Som en af de første af de store fonde i Danmark har de vedtaget en strategi for impact investments, hvor investeringer ikke bare skal levere et økonomisk overskud, men også skabe forandring i samfundet.

Ti trends inden for impact investeringer

I det årlige Impact Investment Survey fra Global Impact Investing Network (GIIN), deltog 158 investeringsvirksomheder fra hele verden. Af deres besvarelser kunne man lære at disse virksomheder i 2015 brugte 15 milliarder amerikanske dollar på impact investeringer, og det tal vil kun stige fremover.

Derudover peger rapporten på 10 trends:

  • Trend 1: En stadig bredere vifte af investorer bliver tiltrukket af impact investments
  • Trend 2: Det bliver nemmere for private investorer at få adgang til Impact investeringer-
  • Trend 3: Energi- og landbrugssektoren tiltrækker flest impact investeringer
  • Trend 4: Nye vækstøkonomier vil komme stadig mere i fokus for impact investeringer.
  • Trend 5: Specialiserede rådgivere og digitale platforme styrker infrastrukturen og produktudviklingen på markedet for impact investeringer.
  • Trend 6: Dokumentationen for det økonomiske udbytte fra impact investeringer vokser.
  • Trend 7: Der udvikles stadig flere standardiserede værktøjer til at måle og certificere hvad impact investeringer opnår.
  • Trend 8: Finansieringen af impact investments bliver mere og mere mangfoldig, f.eks. med blandet privat-offentlig finansiering.
  • Trend 9: Bred viden og ledelseskompetence er en afgørende factor for success.
  • Trend 10: Regeringer kan spille en kritisk rolle i feltet for impact investeringer – som lovgiver og co-investor. 

Surveyet kan hentes her

Verdens begejstring for ovenlysvinduer har givet Villumfonden, hvis midler kommer fra firmaet Velux, en formue på over ni milliarder kroner. De bliver investeret, så formuen vokser, og så deles der penge ud til naturvidenskabelig forskning, miljømæssige, sociale og kulturelle formål i ind- og udland.

Nu har fonden taget 100 millioner dollars og vil bruge dem på at gøre verden grønnere. Pengene skal placeres igennem nøje udvalgte investeringsfonde, som udpeger de grønne virksomheder og teknologier på vegne af fonden.

Investering i grundlæggende forandringer
I praksis skal der investeres i bedre og mere effektiv brug af klodens ressourcer og bæredygtige aktiver, f.eks. bæredygtigt forvaltede skove og landbrug.

I et interview med altinget.dk, forklarer head of Impact Investment i Villum Fonden, Anders Kristoffersen, hvad de vil lægge til grund for deres investeringer, f.eks. at det ikke er nok at gøre det samme som før bedre, der skal være grundlag for faktisk at løse miljø- og klimaproblemer. Som f.eks. forskellen på at hive fossile brændstoffer op af jorden med mindre energiforbrug og at lave grøn energi.

”Et andet eksempel kan være en teknologi, som får benzinbiler til at køre længere på literen. Der vil vi hellere investere i elbiler, for de adresserer grundløsningen, og det er det, vi styrer efter,” siger Anders Kristoffersen til altinget.dk.

På den lange bane
Villum Fonden håber, at de opnår så gode resultater med de første 100 milloner dollar, at de på langt sigt kan trække alle fondens investeringer i en mere bæredygtig retning.

”Jeg håber, at der kommer til at ske det samme, som forhåbentlig er på vej i landbrugssektoren, hvor man er ved at nedbryde de to siloer med konventionel og økologisk landbrugsdrift. Vi er økologerne her på dette felt. Vi forsøger at være de grønneste,” siger Anders Kristoffersen til Altinget, og fortsætter: ”Vi ønsker at understøtte en udvikling og en tro på, at det kan lade sig gøre. Og hvis vi følger denne strategi, så tror vi faktisk, vi kan få en ganske pæn forrentning på det.”

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense