16 CSR-cases deler ud af deres erfaringer på CSR i Praksis-konferencen

Sjældent er der set så meget CSR-viden til bare én konference. Med cases, der dækker et bredt udsnit af brancher, og en lang række centrale aktører, byder CSR i Praksis-konferencen d. 2/6 på et mega-program med fokus på driverne for SMV’ernes CSR

Deltagerne brugte flittigt muligheden for at netværke på sidste års CSR i Praksis-konference.

27.05.2016

CSR.dk

 ”Der vil helt sikkert være såvel inspiration og indspark som løsninger og redskaber til det praktiske arbejde med CSR for store som små virksomheder, videncentre, NGO’er, rådgivere og alle andre med interesse for CSR,” siger Jens Prebensen, stiftende partner i videndelings- og netværksinitiativet CSR LINK, der står bag konferencen. Jens Prebensen peger særligt på, at konferencens mange programpunkter – 39 personer i alt – hver især kommer med viden og erfaringer, som kan løfte CSR-indsatsen ude i de små og mellemstore virksomheder.
 
Og det er de små og mellemstore virksomheder, der er konferencens midtpunkt, understreger Jens Prebensen: ”Jeg er helt overbevist om, at CSR i Praksis er den eneste konference i Danmark, som så specifikt retter sig mod de forhold og behov, der gælder hos SMV’erne, og er tilrettelagt efter at give netop de virksomheder værdi ud af at deltage.”
 
16 cases på succes med CSR
Konferencen sætter med den nye klimaaftale og de 17 globale bæredygtighedsmål som bagtæppe fokus på ”Drivere for SMV’ernes CSR” gennem gæstetaler, paneldebat, seminarer og masser af konkrete cases fra SMV'ernes egne rækker. Hele 16 virksomhedscases stiller op på konferencen, og de dækker et stort spektrum af virksomhedsvinkler til CSR, oplyser Jens Prebensen og nævner som eksempel de fire cases på konferencens hoveddel.

”De fire cases viser, hvor bredt programmet spænder. Jeg overbevist om, at det er lige meget, hvilken en branche du kommer fra, så vil der være noget at hente for dig i de cases: er du fra trykkeribranchen, kan du hører, hvordan CSR har åbnet op for nye markeder for KLS PurePrint, er du inden for byggeri, svarer det prisvindende Troldtekt på spørgsmålet om CSR er bøvl eller god forretning – og det svar er vist givet på forhånd,” siger Jens Prebensen med et smil og fortsætter på listen over casene: ”Anders Andersens Rengøring er en case på, hvordan integrering af CSR i forretningen giver værdi på bundlinjen, og endelig er der Rynkeby Foods, som har en helt naturlig tilgang til CSR, og det har givet dem en stærk position på et meget konkurrencepræget marked. Kommer du ikke fra en af de brancher, ja, så er der alligevel masser af inspiration og viden at hente i casene, ikke mindst i forhold til hvordan man får succes med CSR, og hvordan man overvinder forhindringerne.”
 
Ud over de fire cases har konferencens otte seminarværter inviteret samlet 12 solide cases for at give vidnesbyrd om, at CSR gør en forskel i de virksomheder, som arbejder målrettet med det. De mange cases deler i konferencens to seminarblokke ud af deres erfaringer og svarer på spørgsmål fra deltagerne. Blandt casene finder man blandt andet: Årstiderne, Sunstone Capital, ErgoEgo, Specialisterne, Settlementet og Gritt & Boris.

Foruden casene giver konferencen bud på CSR-drivere for SMV’erne gennem gæstetaler, paneldebat og et stort antal CSR-eksperter.
 
Se det fuldstændige program og tilmeld på http://www.csr-link.dk/?page_id=1050

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Afværgeforanstaltninger ved miljøskader og forurening

Dette kursus tager udgangspunkt i retspraksis og konkrete eksempler. Det giver en indføring i den komplicerede offentligretlige og privatretlige lovgivning. Emnerne omfatter ansvar for miljøskader, forurening og overhængende risiko. Det dækker, hvem der kan gøre ansvar gældende, og hvad ansvaret indebærer. Derudover undersøges rettigheder og pligter for naboer og andre tredjeparter.

Dato

10.12.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København