20 danske kommuner pumper penge i CO2 tunge virksomheder

Kommunerne investerer skattekroner i børsnoterede olie- og gasfirmaer - det er problematisk, mener ekspert i miljøøkonomi.

Et af de olie- og gasselskaber, som de 20 danske kommuner har investeret aktier i, er energigiganten Shell. Arkivfoto..

13.09.2018

CSR.dk

20 danske kommuner investerer skattekroner i børsnoterede olie- og gasselskaber, nogle af de selskaber som på verdensplan råder over mest fossilt brændstof, skriver dr.dk. Det viser aktindsigter, som DR P4 Midt & Vest har fået adgang til i sagen, hvor 91 ud af de 98 adspurgte kommuner har svaret.

Kommunernes investeringer er problematiske, mener Anders Larsen der er ekspert i miljøøkonomi fra Roskilde Universitet, RUC.

”Kommunerne sender det signal, at de ikke respekterer, at der er klimaudfordringer. De senere år er både Folketinget og EU blevet mere klimabevidste. Og derfor er det trist, at kommunerne ikke bare følger trop,” siger han til dr.dk.

Læs også: Kommuner skal omsætte verdensmål til handling

De 20 kommuner har aktier i olie- og gasindustriens 100 største børsnoterede firmaer, som f.eks. Exxon, Lukoil, Shell, Total og BP, og 10 af kommunerne har investeret i mere end 54 af selskaberne.

Anders Larsen mener ikke, at der er grund til at investere i store CO2 syndere:

”Der er masser af andre investeringsmuligheder. Hvis man gerne vil undgå sorte investeringer, så kan det sagtens lade sig gøre,” lyder det fra professoren.

Han vurdere også, at grønne investeringer kan være lige så gode som de traditionelle sorte.

Borgmester: Vi kan gøre det bedre
Viborgs borgmester Ulrik Wilbek (V) understreger overfor dr.dk, at det er investeringsforeninger, der vælger investeringsfirmaerne for kommunen. Men økonomiudvalget i Viborg vil nu kigge sagen igennem.

”Vi skal finde ud af, om vi vil sætte begrænsninger på, eller om vi helt skal gå uden om den slags investeringer. For det er rigtigt, at nogle af de her firmaer laver sort energi. Jeg tror helt sikkert, at vi kan gøre det her bedre,” siger Ulrik Wilbek.

Kommunerne med flest 'sorte' aktier er Billund, Egedal, Favrskov, Holstebro, Høje Taastrup, Lyngby-Taarbæk, Mariagerfjord, Nordfyn, Nyborg og Viborg.

- SN

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025Valified

Sponseret

ESG som strategisk aktiv: Honestus & Partners løfter pension til forretningsdifferentiering

18.09.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart