37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

To amerikanske amter og en by har lagt sagt an mod 37 forskellige olie-, gas- og kulselskaber verden over, herunder Statoil, for bevidst at udlede skadelige klimagasser, der har bidraget til den globale opvarmning og stigende vandstande, som truer områdernes levevilkår.

Badebyen Imperial Beach er blandt sagsøgerne i sagen mod de mange energiselskaber. Byen regner med, at stigninger i havet vil oversvømme spildevands- og stormflodsinfrastruktur, veje, private ejendomme og to skoler..

15.08.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Globale virksomheder i den fossile energiindustri bærer deres del af ansvaret for klimaforandringerne og den stigende gennemsnitstemperatur på verdensplan, der bl.a. er med til at øge vandstanden i verdenshavene. Derfor bør de også betale erstatning til de mennesker, hvis liv bliver negativt påvirket heraf.

Læs også: Flere gør oprør mod Trumps klimapolitik

Sådan lyder ræsonnementet, lidt forsimplet, bag det sagsanlæg, som to amter og en by i Californien på USA's vestkyst har anlagt mod 37 selskaber indenfor olie-, gas- og kulsektoren, herunder norske Statoil og giganter som Shell, Exxon, Peabody og BP, skriver insideclimatenews.org.

Marin County ligger på den nordlige side af San Francisco, og - ligesom de to andre parter i søgsmålet - ud mod Stillehavet..

Nærmere bestemt er det amterne Marin og San Mateo i nærheden af San Francisco, og byen Imperial Beach, syd for San Diego ved den mexicanske grænse, der står bag anklagen mod de mange energivirksomheder.

Konkret peger sagsøgerne på, at selskaberne har været fuldt bevidste om den løbende skadevirkning fra de fossile brændsler de har brugt, har forårsaget i form af stigende CO2-udledninger og bidraget til den globale opvarmning og den stigende vandstand i havene.

“Med den viden valgte de anklagede at beskytte deres egne aktiver fra disse trusler gennem omfattende interne investeringer i forskning, infrastrukturforbedringer og planer om at udnytte nye muligheder i en stadigt varmere verden. (…) De anklagede skjulte farerne, arbejdede for at underminere den offentlige støtte til regulering af drivhusgasser, og engagerede sig i massive kampagner for at promovere et evigt voksende forbrug af deres produkter”, som det hedder i en pressemeddelelse om sagsanlægget.

De tre parter argumenterer for, at virksomhedernes handlinger (eller mangel på samme) udgør uagtsomhed og offentlig forsømmelse, og at selskaberne med vilje undlod at advare det omgivende samfund omkring de risici og farer, der er forbundet med deres produkter.

De anklagede skjulte farerne, underminerede den offentlige støtte til regulering af drivhusgasser, og promoverede et evigt voksende forbrug af deres produkter

Fra sagsanlægget mod virksomhederne

Nye detaljer gør sagen interessant – men stadig svær
Juridiske eksperter mener ifølge insideclimatenews at det bliver en svær sag at føre, men den tiltrækker sig alligevel opmærksomhed fra private advokater, der ser potentiale i den. Søgsmålet er således ikke det første af sin slags, men det inkluderer nogle nye detaljer.

”Det der er anderledes her er påstandene om ”manglende advarsler” og ”fejlagtigt design” – de er ikke blevet fremsat i forbindelse med klimaforandringer før – og det er anklager, der baserer sig på en lang historie om industriens viden og påståede misledende aktiviteter”, siger Michael Burger, der er executive director for Sabin Center for Climate Change Law ved Columbia University, til insideclimatenews.

Alligevel holder han fast i, at det ikke ligefrem bliver nemt at trumfe sagen igennem ved domstolene i de tre amtsretter, hvor den er rejst.

”Det er nemt nok at sige, at de her virksomheder har hevet fossile brændstoffer op af jorden. Men at bevise, at en bestemt mængde udledninger kom fra præcis disse virksomheder, og at det førte til en bestemt havvandsstigning og dermed bidrog med X antal skader, der er sket eller vil ske – det er en lang kæde at få til at hænge sammen. Det er en svær, men ikke umulig sag”, siger han.

Informationsdirektør i Statoil, Bård Glad Pedersen, tager ansvar på flere fronter i klimasammenhæng. Foto: Ole Jørgen Bratland.

Statoil: Sagen er politisk, ikke juridisk
En af anklagede virksomheder er som nævnt den statsejede norske gigant Statoil. Fra hovedkvarteret i Stavanger påpeger informationsdirektør Bård Glad Pedersen, at koncernen støtter Parisaftalen, er ledende når det gælder CO2-effektiv produktion af olie og gas, og at man rapporterer åbent om udslip og hvordan man arbejder for at reducere dem.

”Søgsmålet i USA, hvor vi er nævnt sammen med mange selskaber, er ikke det første af denne type mod industrien. Tidligere søgsmål er blevet afvist på baggrund af, at det er et politisk, ikke juridisk, spørgsmål hvordan vi skal klare både at håndtere klimaudfordringen og samtidig forsyne verden med nødvendig energi”, siger han til Dagens Næringsliv.

Læs også: Masser af amerikanske virksomheder bakker op om Paris

Coyote Point Park er blandt de lavtliggende områder i San Mateo County syd for San Francisco, der ifølge det lokale styre er truet af klimaforandringerne og den deraf følgende stigning i vandstanden i Stillehavet..

Ude i de tre områder siger man, at de finansielle konsekvenser af den stigende vandstand allerede kan mærkes. I Marin amt vurderer myndigheder, at 12.000 hjem, forretninger og institutioner til en samlet værdi af over 100 mia. kr. vil være udsatte for forøget tidevand og flodbølger frem mod år 2100. Lignende forhold er aktuelle i de to andre områder.

Lokalregeringerne kræver ikke et bestemt beløb i erstatning, men vil overlade den beslutning til retsafgørelserne. Læs den fulde sag her.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

13.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online