Aalborg Portlands direktør: Deponering af CO2 kan blive nødvendigt

Hvis Danmark skal nå sit mål om at reducere CO2 udledningerne til 21 mio. tons i 2030 bliver det nødvendigt at satse på CO2-opsamling og –deponering.

Foto: Aalborg Portland.

17.09.2020

CSR.dk

Opsamling og deponering af CO2 kan blive et vigtigt supplement til bl.a. energieffektiviseringer, efterspørgsel på mere bæredygtige produkter, alternative brændsler og elektrificering, mener Michael Lundgaard Thomsen, tidligere formand for regeringens Klimapartnerskab for energitung industri og ikke mindst administrerende direktør for virksomheden med Danmarks største udledninger, Aalborg Portland.

Aalborg Portland kigger derfor ind i muligheden for at kunne deponere store mængder af CO2 i undergrunden i Norge. Det skriver Dansk Energi. CO2-fangst – som er da også en del af virksomhedens aftale med regeringen om reduktion af CO2-udledninger med 660.000 tons frem mod 2030, og i juni i år fortalte virksomheden, at de med knap 7 millioner kr i offentlig støtte og et samlet budget på 11 millioner kr sammen med en række partnere i GreenCem-projektet vil afdække de tekniske og økonomiske vilkår for CO2-fangst, -lagring og -anvendelse.

”Nogle tilbyder allerede at hente CO2. Norge er ved at opbygge et system og kommer til at investere massive i lagring”, påpeger adm. direktør Michael Lundgaard Thomsen fra Aalborg Portland

Der er bred enighed blandt FN’s klimapanel (IPCC), Klimarådet og flere af regeringens klimapartnerskaber om at opsamling og deponering er en absolut nødvendighed, hvis FN’s klimamål fra COP21 i Paris om en maksimal temperaturstigning på 1½-2 grader skal nås.

Norge er first-movers
I Norge kan affaldsanlægget Klemetsrud i Oslo og cementfabrikken Norcem blive de første med storskala CCS-anlæg. Begge virksomheder har projekter om opsamling på op til 400.000 tons CO2.
Projektet Northern Lights der støttes af Equinor, Shell og Total er ved at udvikle en infrastruktur, så CO2’en kan blive transporteret ned under bunden af Nordsøen til permanent ophold.  

Herhjemme har Amager Ressourcecenter (ARC) meldt sig på banen. Forbrændingsanlægget der udleder 480.000 tons CO2 årligt, vurderer at de med et fuldskala-anlæg, vil kunne fjerne op mod 95% af CO2’en. Med støtte fra den statslige EUDP-pulje påbegynder ARC et pilotprojekt i sommeren 2022.

En investering der ikke er til at overse
Hvis CO2-fangst skal blive en realitet for Aalborg Portland, skal virksomheden investere op mod fem milliarder kr. i anlæg til fangst, transport og lagring plus løbende driftsomkostninger.

Cementproducenten skønner at det vil koste ca. 1.500 kr./ton at sende CO2 fra fossile brændsler og processer ned i undergrunden. En omkostning som regeringen og Folketinget er enige om at støtte. Støttepuljen, som i øvrigt er teknologineutral, indledes med 202 mio. kr. i 2024 og bliver optrappet til 815 mio. kr. i 2029 og frem. Støtten løber i 20 år.

- MT

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V