Ansvarlighed i Femern-kontrakter

Femern vil være med til at uddanne elever, sikre at medarbejdere har gode arbejdsforhold og sikre at miljøet ikke belastes. CSR får således fyldig plads i de kontrakter, Femern skriver med entreprenører.

20.09.2013

CSR.dk

Social ansvarlighed skal være en selvfølge på byggepladsen. Det mener man i Femern, der blandt andet indføjer sociale klausuler og strenge krav til arbejdsmiljø og sikkerhed i kontrakterne med entreprenører tilknyttet tunnel-projekt.

Om tunnelen

Femern tunnelen bliver cirka 18 km lang mellem Rødbyhavn og Puttgarden og står færdig i 2021. Byggeriet af tunnelen starter i 2015, men der igangsættes allerede nu etablering af nye og forbedrede veje og cykelstier, en opgradering af forsyning af el, vand og kloakering, en ny pumpestation til afvanding af lavtliggende områder ved Rødbyhavn, nedrivning af gammelt fiskeopdræt og etablering af erstatningsnatur. 

Læs også: CSR-hjælp - også til de små virksomheder

Virksomheden er i forbindelse med forberedelserne til Femern Tunnelen, der skal gå mellem Rødby og Puttgarden, begyndt at skrive kontrakter med den første entreprenør. I denne kontrakt er der blandt andet stillet krav om, at entreprenøren skal have en elev med på hele vejprojektet. Entreprenøren skal også levere arbejdsplaner og garantere, at han har udpeget en miljøtilsynsperson. Lignende krav vil blive indføjet i alle Femern kontrakter med entreprenører på projektet fremover.

Virksomheden vælger at straffe entreprenørerne på pengepungen, hvis de ikke hver dag har de elever med på projektet, de har forpligtet sig til. I samme tråd har Femern  haft et tæt samarbejde med arbejdsmarkedets parter for at undgå social dumping og sikre gode løn- og arbejdsvilkår for de medarbejdere, der fremover vil blive tilknyttet Femern-byggeriet.
 

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle