Ansvarlighed i Femern-kontrakter

Femern vil være med til at uddanne elever, sikre at medarbejdere har gode arbejdsforhold og sikre at miljøet ikke belastes. CSR får således fyldig plads i de kontrakter, Femern skriver med entreprenører.

20.09.2013

CSR.dk

Social ansvarlighed skal være en selvfølge på byggepladsen. Det mener man i Femern, der blandt andet indføjer sociale klausuler og strenge krav til arbejdsmiljø og sikkerhed i kontrakterne med entreprenører tilknyttet tunnel-projekt.

Om tunnelen

Femern tunnelen bliver cirka 18 km lang mellem Rødbyhavn og Puttgarden og står færdig i 2021. Byggeriet af tunnelen starter i 2015, men der igangsættes allerede nu etablering af nye og forbedrede veje og cykelstier, en opgradering af forsyning af el, vand og kloakering, en ny pumpestation til afvanding af lavtliggende områder ved Rødbyhavn, nedrivning af gammelt fiskeopdræt og etablering af erstatningsnatur. 

Læs også: CSR-hjælp - også til de små virksomheder

Virksomheden er i forbindelse med forberedelserne til Femern Tunnelen, der skal gå mellem Rødby og Puttgarden, begyndt at skrive kontrakter med den første entreprenør. I denne kontrakt er der blandt andet stillet krav om, at entreprenøren skal have en elev med på hele vejprojektet. Entreprenøren skal også levere arbejdsplaner og garantere, at han har udpeget en miljøtilsynsperson. Lignende krav vil blive indføjet i alle Femern kontrakter med entreprenører på projektet fremover.

Virksomheden vælger at straffe entreprenørerne på pengepungen, hvis de ikke hver dag har de elever med på projektet, de har forpligtet sig til. I samme tråd har Femern  haft et tæt samarbejde med arbejdsmarkedets parter for at undgå social dumping og sikre gode løn- og arbejdsvilkår for de medarbejdere, der fremover vil blive tilknyttet Femern-byggeriet.
 

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

17.08.2026CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J