Ansvarlighed og fødevarer

Fra økologi til madspild, fra børnearbejde til sunde madvaner. Der er næppe andre områder, hvor ansvarligheden spænder bredere og stikker dybere, end fødevareområdet. Responsible Food-konferencen d. 26. november giver indsigt i CSR på fødevarefronten

Responsible Food 26. november sætter fokus på den røde csr-tråd på fødevareområdet.

27.08.2015

Lars Münter, CSR.dk

Bag konferencen står CSR LINK, Københavns Universitets Sustainability Science Center, DTU Fødevareinstituttet og 20-års jubilaren Fairtrade Mærket. Udover indsigt mht. fødevarer ønsker arrangørerne sammen at motivere og inspirere virksomheder til større engagement i samfundsansvar.
 
På lignende måde har CSR LINK tidligere i år stået for bl.a. konferencerne CSR Master Class i januar og CSR i Praksis i juni - og går denne gang lidt anderledes til værks ved at koncentrere fokus på ét område. Som partner og medgrundlægger i CSR LINK ser Jens Prebensen en klar rød tråd i samarbejdet mellem de fire parter, hvor han især ser frem til også at markere Fairtrade Mærkets jubilæum på dagen.
 
”Fairtrade Mærket har med sine mange år på banen stor indsigt i ansvarlighed og fødevarer og har opbygget nære relationer til stort set alle centrale aktører på området. Samtidigt har de gennem deres 20 år opnået en utrolig høj troværdighed hos forbrugerne og deres samarbejdspartnere. CSR LINK er måske så i sammenligning en ny spiller, men med et bredt netværk, som dækker de fleste emner inden for ansvarlighed. På den måde har vi alle suppleret godt i vores fælles planlægning af konferencen,” siger Jens Prebensen, som allerede kan fortælle om stærk interesse for dagen og mange tilsagn om at være med.
”Jeg tror, at partnerskaber som mellem Fairtrade Mærket og CSR LINK især giver mening som en neutral platform. Vi vil begge især gerne give et bredt billede af den massive satsning i ansvarlighed, som i disse år sker på fødevareområdet. Det er gode og positive initiativer, som spinder en tråd langt ud i samfundet, og som alle kan blive motiverede og inspirerede af.”
 
Oprindelse, Forarbejdning og Forbrug og overskud
Der mangler endnu nogle enkelte hjørner i programmet, men Jens Prebensen vil gerne løfte sløret for noget af det, deltagerne kan opleve og tage med sig hjem:
 
”Fødevareområdet er så bredt favnende i praksis og mht. csr, at vi har valgt at koncentrere os om tre særlige led i forsyningskæden: Oprindelse, Forarbejdning og Forbrug og overskud. Hver især kunne de næsten bære en hel konference, men med de centrale aktører og markante synspunkter inden for disse tre led får vi en flot balance i bredde og dybde,” siger Jens Prebensen ”Vi lægger fx ud med debat med bl.a.Danmarks Naturfredningsforening, Landbrug & Fødevarer og Forbrugerrådet TÆNK, og senere en serie indlæg fra ’den virkelige verden’, bl.a. de to giganter Unilever og COOP, der giver os nogle af deres bedste cases inden for ansvarlighed. Disse store flankeres af miniseminarer der med andre konkrete og praktiske eksempler går i dybden på  specifikke emner. Fairtrade Mærket står selv fx for et af seminarerne, mens NGO’en Periamma på sit seminar sætter fokus på at skabe sammenhæng mellem mennesker, virksomheder og samfund i forskellige dele af verden. Og som en tredje type aktør vil også genanvendelsesvirksomheden Daka være tovholder på et seminar.”
 
Ansvarlighed og fødevarer dækker som nævnt et enormt område, men Responsible Food forsøger at skære ind til benet gennem debat, udvalgte cases og miniseminarer, der dækker de tre led i forsyningskæden. Konferencen finder sted d. 26. november i København, og man kan se flere detaljer om dagen og tilmelding på www.csr-link.dk.
 
Har man interesse i fødevarer og ansvarlighed opfordrer Jens Prebensen desuden til, at man løbende holder et vågent øje med CSR LINK's historier på CSR.dk. CSR LINK vil nemlig op til konferencen bringe omtale af de mange aktører, cases, holdninger og initiativer, som gør Responsible Food til et helt særligt arrangement.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

03.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår