Ansvarlighedsrapport: Det første skridt og fem gode råd

Hvad er det der gør, at man som mellemstor virksomhed sætter sig ned og skriver en ansvarlighedsrapport? For Berendsen blev beslutningen udløst af Regeringens handlingsplan for virksomheders samfundsansvar.

05.10.2009

CSR.dk

Berendsen Textil Service A/S har arbejdet en del år med ansvarlighed og bæredygtighed. Blandt andet er vi certificeret efter en lang række af standarder dækkende kvalitet, miljø, arbejdsmiljø og hygiejne. Vi er i gang med at opnå licens til det nordiske miljømærke Svanen på samtlige af vores 16 vaskerier. I 2009 tilsluttede vi os de ti principper i FN’s Global Compact.

Dette årelange arbejde har vi opfattet som en naturlig og integreret del af det at udøve ansvarlig virksomhedsdrift.

Rapport skal skabe en ramme
Formålet med ansvarlighedsrapporten er at give en overordnet samlet beskrivelse af vores arbejde med samfundsmæssig ansvarlighed. Formålet er også at skabe en åben ramme for vores strategiske arbejde med ansvarlighed i årene fremover. En ramme der løbende vil blive ajourført.

Som mellemstor virksomhed gælder det om at holde tungen lige i munden. En ansvarlighedsrapport kan meget nemt blive omfattende og dermed ressourcekrævende. Det er ikke uden grund, at man stort set udelukkende ser ansvarlighedsrapporter fra de store virksomheder.

Vi valgte at indgå et samarbejde med kommunikationsfirmaet Operate, der bl.a. er specialiseret i strategisk kommunikation af ansvarlighed. Sammen udarbejdede vi et koncept, der kan danne rammen for det kommunikative arbejde med ansvarlighed i Berendsen i årene fremover. Målet var at skabe en forholdsvis kort rapport, som var let læselig og let tilgængelig.

Vores erfaring er, at det sagtens kan lade sig gøre at udarbejde en ansvarlighedsrapport som mellemstor virksomhed. Der er dog især fem råd, som vi har erfaret, er gode at have med i bagagen, inden man går i gang:

Byg på det arbejde, I allerede gør
Vi arbejdede med mange forskellige CSR-relaterede aktiviteter, som vi brugte som basis for denne første rapport. Mange små og mellemstore virksomheder vil også kunne finde initiativer, der passer i CSR-arbejdet.

Hav skarp fokus på ambitionsniveau og ressourcestyring
Skal det være en Lada, Volvo eller Mercedes? Ambitionerne skal være klare, og de skal stemme overens med ressourcerne hele vejen igennem.

Brug jeres medarbejdere og deres erfaringer aktivt til at udarbejde rapporten
Medarbejderne har mange gode historier og erfaringer. Spørg dem og inddrag dem i udviklingen af rapporten.

Skriv konkret om jeres forretning og de tiltag, I arbejder med
Rapporten skal ikke være en kopi af så meget andet, der er skrevet, men skal være unik for jeres virksomhed. Den skal afspejle jer, og jeres glød for den forretning, I laver.

Vær ærlige
I får kun respekt fra medarbejdere og omverden, hvis I lægger kortene på bordet. Fortæl også de mindre flatterende historier, der uundgåeligt er en del af alle virksomheden.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

10.09.2025CSR.dk

Slut med ekstra midler til greenwashing trods stort behov

09.09.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Green Claims Under Scrutiny: How to Communicate with Evidence

08.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: B2B og ESG - Gælder markedsføringsloven?

01.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grønt men ikke greenwashing – tre eksempler på “safe” kommunikation

01.09.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

28.08.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Gode råd: Sådan styrker du samarbejdet mellem ESG- ansvarlige og ledelsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online