Arla Foods vil udbetale hele deres indtjening i 2018 til mælkebønder

Omkring 2.675 danske mælkebønder vil tilsammen få udbetalt cirka en milliard kroner som hjælp til at overleve sommeren uden regn.

Arla foreslår at betale hele deres overskud i 2018 til mælkebønner i en pressemeddelelse. Foto: Arkivfoto..

30.08.2018

CSR.dk

For første gang nogensinde har Arla Foods besluttet at overføre årets overskud til 11.000 mælkeproducenter i syv lande, skriver DR.dk.

”Som et landmandsejet selskab bekymrer vi os meget om vores andelshavere, og vi anerkender, at sommerens tørke i Europa har været usædvanlig. Vi foreslår derfor, at der laves dette ekstraordinære tiltag i denne situation, siger bestyrelsesformand i Arla Foods, Jan Toft Nørgaaard, i en pressemeddelelse.

Læs også: Mælkeindsamling hjælper på Arlas grønne regnskab

De omkring 300 mil. euro (2,3 mia. kroner) bliver overført til andelshaverne i Danmark, Sverige, Storbritannien, Tyskland, Belgien, Holland og Luxembourg. Omkring 40 procent af årsregnskabet kommer fra danske ejere, som derved kan se frem til cirka en mia. kroner.

Forslaget skal drøftes til repræsentantskabsmødet i oktober. Endvidere bliver den endelige beslutning først truffet når årsresultatet godkendes i februar 2019.

- SN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle