Bæredygtige events: alle vil have dem, meget få holder dem

De fleste er enige om at bæredygtighed er forventet af deltagerne i events og godt for et brand. Alligevel er der for få af dem. Manglende viden om mulighederne er den største barriere.

07.10.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Alle events man arrangerer er en forlængelse af ens brand. Så hvis man gerne vil have bæredygtighed og samfundsansvar som en del af sit brand, så skal ens events også være bæredygtige. 

Ordene er Ulrika Mårtenssons, kommunikationschef for møder og kongresser i den københavnske turistorganisation Wonderful Copenhagen. De byder på en dejligt enkel logik. Men lige bagefter kommer paradokset: Hvis bæredygtighed, samfundsansvar eller det der ligner er på vej ind i flere brands, hvorfor ser vi så ikke flere bæredygtige events?

På trods af at 80 procent af deltagerne, i en undersøgelse foretaget af Wonderful Copenhagen, svarede, at events var vigtige for at markedsføre deres brand og at 70 procent konstaterede, at det ville skade deres brand, hvis det blev opfattet som ikke-bæredygtigt, så er det stadig en ganske lille del af møder, konferencer, seminarer, produktlanceringer, kunderettede initiativer etc., der har bæredygtighed i top.

Mangler viden og tror det er dyrt
Verdens største eventarrangør hedder MCI. De undersøgte på et tidspunkt hvad deres 50 største kunder tænkte om bæredygtige events. Hundrede procent af dem ville gerne implementere mere bæredygtige løsninger, men manglede viden om hvilke løsninger, der fandtes, og var af den opfattelse af bæredygtige events var dyrere.

Den forestilling kan Ulrika Mårtensson lave om på. Siden 2009 har man arbejdet på at markedsføre København som den grønne hovedstad og frontløber på grønne events. Det begyndte med COP15-mødet i 2009, som blev organiseret i henhold til ISO20121 Event Sustainability-standarden. Det samme gjaldt mødet under det danske EU-formandskab i 2012, hvor man ifølge Ulrika Mårtensson sparede en tredjedel af omkostningerne sammenlignet med samme møde i Polen et halvt år tidligere.

Det Blå Danmark sparer penge
Danish Maritime Forum, en event der fokuserer på deltagere i værdikæden for havtransport, blev fra første færd i 2015 organiseret i overensstemmelse med ISO-standarden nævnt ovenfor.

Der blev fokuseret på bæredygtig mad og drikke, leverandørkædestyring, affaldshåndtering og udledninger. Resultatet var en dokumenteret besparelse på mere end 200.000 kroner. Den væsentligste komponent i dette var at mængden af merchandise blev kraftigt beskåret. Derudover konstaterede de, at kravet om at købe sine fødevarer lokalt – inden for en radius af 300 km – ikke gav øgede omkostninger.

Interesseret? Så skriv gerne til Ulrika Mårtensson på ulm@woco.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn