Bæredygtige events: alle vil have dem, meget få holder dem

De fleste er enige om at bæredygtighed er forventet af deltagerne i events og godt for et brand. Alligevel er der for få af dem. Manglende viden om mulighederne er den største barriere.

07.10.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Alle events man arrangerer er en forlængelse af ens brand. Så hvis man gerne vil have bæredygtighed og samfundsansvar som en del af sit brand, så skal ens events også være bæredygtige. 

Ordene er Ulrika Mårtenssons, kommunikationschef for møder og kongresser i den københavnske turistorganisation Wonderful Copenhagen. De byder på en dejligt enkel logik. Men lige bagefter kommer paradokset: Hvis bæredygtighed, samfundsansvar eller det der ligner er på vej ind i flere brands, hvorfor ser vi så ikke flere bæredygtige events?

På trods af at 80 procent af deltagerne, i en undersøgelse foretaget af Wonderful Copenhagen, svarede, at events var vigtige for at markedsføre deres brand og at 70 procent konstaterede, at det ville skade deres brand, hvis det blev opfattet som ikke-bæredygtigt, så er det stadig en ganske lille del af møder, konferencer, seminarer, produktlanceringer, kunderettede initiativer etc., der har bæredygtighed i top.

Mangler viden og tror det er dyrt
Verdens største eventarrangør hedder MCI. De undersøgte på et tidspunkt hvad deres 50 største kunder tænkte om bæredygtige events. Hundrede procent af dem ville gerne implementere mere bæredygtige løsninger, men manglede viden om hvilke løsninger, der fandtes, og var af den opfattelse af bæredygtige events var dyrere.

Den forestilling kan Ulrika Mårtensson lave om på. Siden 2009 har man arbejdet på at markedsføre København som den grønne hovedstad og frontløber på grønne events. Det begyndte med COP15-mødet i 2009, som blev organiseret i henhold til ISO20121 Event Sustainability-standarden. Det samme gjaldt mødet under det danske EU-formandskab i 2012, hvor man ifølge Ulrika Mårtensson sparede en tredjedel af omkostningerne sammenlignet med samme møde i Polen et halvt år tidligere.

Det Blå Danmark sparer penge
Danish Maritime Forum, en event der fokuserer på deltagere i værdikæden for havtransport, blev fra første færd i 2015 organiseret i overensstemmelse med ISO-standarden nævnt ovenfor.

Der blev fokuseret på bæredygtig mad og drikke, leverandørkædestyring, affaldshåndtering og udledninger. Resultatet var en dokumenteret besparelse på mere end 200.000 kroner. Den væsentligste komponent i dette var at mængden af merchandise blev kraftigt beskåret. Derudover konstaterede de, at kravet om at købe sine fødevarer lokalt – inden for en radius af 300 km – ikke gav øgede omkostninger.

Interesseret? Så skriv gerne til Ulrika Mårtensson på ulm@woco.dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn