Behov for nationale strategier og internationalt samarbejde

Nyt fokus på energieffektivet kan holde os på 1,5 grader. Flere organisationer skruer op for fokus og kalder på national strategi.

25.10.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det er stadig muligt at holde den globale opvarmning inden for Paris-aftalens mål på 1,5 grader. Men vejen dertil er blevet smallere. Det er en af hovedkonklusionerne i rapporten "Net Zero Roadmap" fra Det Internationale Energiagentur, IEA, som udkom i slutningen af september 2023. 

På pludssiden kan man se, at der siden den første Roadmap-rapport udkom i 2021 har været høj vækst i solenergiproduktionen, og at salget af elbiler sker på linje med planen for at ramme netto-nul i 2050. Det helt store minus er, at bekymringen for stabil, global energiforsyning stadig driver ret omfattende investeringer i fossile brændstoffer. Selvom IEA også kan påvise, at efterspørgslen på fossilt brændstof vil falde med 80 procent i 2050, og at der derfor er behov for nye langsigtede olie- og gasprojekter, ingen nye kulminer, mineudvidelser eller kulkraftværker.

Det kræver dog flere ting, at den påstand holder stik, bl.a. at de årlige forbedringer i energi-effektivitet fordobles.

Dansk Industri øger fokus
Om det er netop det niveau, Dansk Industri går efter, vides ikke, men erhvervsorganisationen meldte i hvert fald for en måned siden ud, at man er i gang med at etablere et nyt udvalg, der skal give konkrete forslag og rådgivning til, hvordan Danmark skal fremme energieffektivitet. Fordi "...energieffektivitet er sammen med grøn energi en af de vigtigste byggesten til at nå de ambitiøse klima- og energimål hurtigt og billigt samtidig med, at området byder på betydelige nationale og internationale forretningsmuligheder," som det fremgår af en pressemeddelelse.

DI’s Udvalg for Energieffektivisering kommer til at bestå af ca. 25 virksomheder fra forskellige dele af dansk erhvervsliv.

"Jeg er glæder mig over at have fået muligheden for at sætte mig i spidsen for DI's Udvalg for Energieffektivisering. I Grundfos har vi længe arbejdet på energieffektiviseringsdagsordenen og jeg er glad for, at vi nu i regi af DI kan melde klart ud, at vedvarende energi og øget energieffektivitet er hinandens forudsætninger for, at Danmark skal nå sine ambitiøse klimamål. Det er en stor opgave, der ligger foran os, og jeg glæder mig til at komme i gang med arbejdet sammen med DI og resten af dansk erhvervsliv, " siger Ulrik Gernow, COO i Grundfos og forperson for DI’s udvalg for energieffektivisering

"Det er nødvendigt, at vi får sat energieffektivitet øverst på den politiske dagsorden sammen med vedvarende energi. Der har i for lang tid været en falsk modsætning mellem netop energieffektiviseringer og vedvarende energi i Danmark. Vi må forstå, at de to ting er hinandens forudsætninger, og de skal sammen sikre, at vi kommer i mål med den grønne omstilling hurtigt og billigt. Det skal dette udvalg hjælpe med at understøtte," siger Anders Stouge, vicedirektør i Dansk Industri.

Energieffektivisering 2.0
Energieffektivisering er dog ikke, hvad det har været. Det er meget mere - som det fremgår af et udspil fra DI – Energieffektivitet 2.0 –  som kom med 39 konkrete forslag til, hvordan Danmark realistisk kan reducere sit energiforbrug og leve op til nye lovkrav. Udvalgets arbejde tager udgangspunkt i det nye udspil.

"Energieffektivitet handler i dag om langt mere end at reducere vores energiforbrug. Vi skal også sørge for, at vi bruger energien, når den er grøn og billig, og vi skal sikre at langt mere af den energi, vi producerer, bliver genbrugt," siger Anders Stouge.

Ulrik Gernow supplerer:

"Energieffektivisering er afgørende for, at Danmark skal nå sine ambitiøse klimamål. Det oplagt at skrive EUs nye energieffektiviseringsmålsætning ind i lovgivningen og lade Klimarådet tage det med i deres årlige redegørelse, så vi løbende kan følge op. Danmark skal gå forrest og være verdensførende i at udvikle og implementere energieffektiviseringspolitik, der møder fremtidens udfordringer – og som danske virksomheder kan løse. Det er til gavn for klimaet, mennesker og dansk eksport, siger Ulrik Gernow.

National strategi efterlyses
DI er ikke alene med at presse på for øget fokus på energieffektivitet. Også Rådet For Energieffektiv Omstilling (REO), der rådgiver regeringen om energieffektivitet, er kommet med et bud på, hvordan energieffektiviseringsopgaven kan gribes an. Rådet foreslår bl.a., at:

  • Danmark fastsætter et nationalt energisparemål, som er højere end kravet i EU's Energieffektiviseringsdirektiv fra 2023
  • Udvide erhvervspuljen, så den favner bredere og bliver mere relevant for SMV’er
  • Lempe kommunernes anlægsloft, så fx energirenoveringer, som bidrager til at efterleve EU-kravene, undtages.
  • Regeringen forpligtes til årligt at følge op på efterlevelsen af energisparemålet over for Folketinget, herunder at anskueliggøre at målet nås

Katrine Bjerre, medlem af REO og direktør i SYNERGI, er glad for det høje ambitionsniveau i rådets forslag.

”Vi har en stor og vigtig opgave med at implementere EED på den bedst mulige måde i Danmark. Energieffektiviseringer i offentlig og privat regi er ikke kun en enorm gevinst for klimaet, men gavner også både dansk eksport og økonomi," siger hun, og efterlyser desuden at regeringen kommer med en ambitiøs, holistisk og national strategi for energieffektivitet. 

Mål kræver internationale alliancer
IEA fokuserer i sit udspil på behovet for samarbejde: 

”At holde liv i målet om at begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader Celsius kræver, at verden arbejder sammen hurtigt. Den gode nyhed er, at vi ved, hvad vi skal gøre - og hvordan vi skal gøre det. Vores 2023 Net Zero Roadmap, der er baseret på de nyeste data og analyser, viser vejen frem,” siger IEA’s administrerende direktør Fatih Birol.

”Men vi har også et meget klart budskab: Stærkt internationalt samarbejde er afgørende for succes. Regeringerne er nødt til at adskille klima fra geopolitik i lyset af udfordringens omfang.”

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Energieffektivitet

På vejen til nul skal energieffektivitet levere op mod 40 procent af de nødvendige reduktioner. Alligevel lever disciplinen en stille tilværelse sammenlignet med investeringer i vedvarende energi og nye teknologier som PtX og carbon capture. Det vil CRS.dk lave om på med dette tema.

Relateret indhold

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online