Cirkulær økonomi kræver fælles sprog på tværs af sektorer

Et skift fra traditionelle forretningsmodeller til mere bæredygtige alternativer kræver, at iværksættere og den finansielle sektor lærer af hinanden og skaber et fælles sprog og fælles værktøjer, mener Worldwatch Institute Europe.

For at en bæredygtig økonomi kan blive en realitet, kræver det, at både den finansielle sektor og iværksætterne kan lære af hinanden og skabe nye fælles kompetencer på tværs af forskellige sektorer. .

22.06.2015

CSR.dk

Den finansielle sektor betragtes stadig som en af ??de største hindringer for virksomheders transformation til en cirkulær økonomi.

Det skyldes, at det nuværende økonomiske system primært arbejder med en antagelse om ubegrænset naturkapital samt ikke tager højde for de sociale eller miljømæssige forhold, der er forbundet med produktion, salg, brug og bortskaffelse af produkter. Det skriver Worldwatch Institute Europe på sin hjemmeside.

Læs også: Casesamling viser: grøn omstilling er sund fornuft

Læring fra begge sider
Men det er ikke kun den finansielle sektor, der skal omstille sig. For at en bæredygtig økonomi kan blive en realitet, kræver det, at både den finansielle sektor og iværksætterne kan lære af hinanden og skabe nye fælles kompetencer på tværs af forskellige sektorer. Det er konklusionen på et seminar, afholdt af Worldwatch, hvor repræsentanter fra den finansielle sektor, virksomheder og politiske beslutningstagere har diskuteret, hvilken rolle hver stakeholder skal spille i transformationen fra lineær til cirkulær økonomi.

”Vi skal skabe et fælles sprog og værktøjer til at forbedre forståelsen for hinandens behov samt bidrage til at udvikle samarbejdet i opbygningen af miljømæssige og økonomisk bæredygtige forretningsmodeller”, skriver Worldwatch på sin hjemmeside.

Fælles indsats
Under seminaret blev det klart, at transformationen kræver en indsats fra begge sider af bordet.

Den finansielle sektor skal begynde at inddrage andre faktorer end de rent finansielle, når der træffes beslutninger samt lære at forstå relevansen af bæredygtighed.  

Læs også: Bæredygtighed er noget man tjener penge på

Iværksætterne skal blive bedre til at omsætte deres bæredygtige ideer til business cases, der viser potentialet for rentabilitet og konkurrencefordele. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J