CO2-neutral transport i Tyskland

Transportfirmaet TNT tilbyder nu CO2-neutrale forsendelser i Tyskland. Initiativet skal hjælpe virksomheder i arbejdet med at begrænse deres miljøpåvirkning.

03.02.2015

CSR.dk

Transportvirksomheden TNT indfører nu muligheden for at vælge CO2-neutrale ekspres-forsendelser på det tyske marked. Tilbuddet er uden ekstraomkostninger, men gælder til en start altså kun tyske kunder.

Kunder på det tyske marked kan dog også vælge CO2-neutralitet for deres internationale forsendelser. Herved modtager de hvert år et certifikat, der angiver, hvor meget CO2 TNT har ’sparet’ på deres vegne.

"CO2-neutral express er en del af vores udvidede pallette af CO2-services. Her finder kunderne også værktøjer til at måle emissioner historisk og til at modellere fremtidig udledning. Målet med de nye services er at give vores kunder viden om transportens miljøpåvirkning og grundlag for at handle på baggrund af fakta", siger Susanne Vatta, administrerende direktør i TNT Danmark.

TNT’s CO2-services er udviklet til store virksomheder med komplekse CO2-programmer, men giver ifølge TNT også små og mellemstore virksomheder gode redskaber til deres miljøarbejde.

Den CO2-neutrale shipping sker i to skridt: Først måler TNT udledningen for hver konkret forsendelse. Dernæst neutraliseres udledningen ved indkøb af modsvarende CO2-kreditter.

TNT anvender alene CO2-kreditter fra bæredygtige energiprojekter, som lever op til den såkaldte Gold Standard. Desuden udføres al verificering af den anerkendte, eksterne auditør SGS, mens TNT’s CO2-beregningsmetode følger EU-normen EN16258.

De kommende måneder vil TNT udrulle sine nye CO2-services til andre, store europæiske lande, oplyser transportvirksomheden i en pressemeddelelse.

Læs mere om TNT’s CO2-services

- JKK 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.