COOP: en ansvarlig supply chain for dåsetomater kræver fælles løsning

Danske supermarkeder samarbejder for at sikre sig, at tomatplukkerne i især Italien har rimelige vilkår. COOP har også taget fat på at få viden om deres egen værdikæde.

07.07.2015

CSR.dk

Forsyningskæden for dåsetomater har været under hård beskydning det seneste år. Kampen fik ny ammunition, da Doctors for Human Rights i april 2015 udgav en rapport som bekræftede konklusionerne, i en undersøgelse DanWatch producerede i 2014.

Undersøgelserne handler om arbejdsvilkårene for tomatplukkere i især Syditalien, hvor rapporterne viser, at op mod 500.000 immigranter arbejder mere end det tilladte til langt under minimumslønnen. En stor del af migrantarbejderne lever og arbejder illegalt, bor i teltlejre og må acceptere at arbejde uden kontrakt. Resultatet er tomater, der bl.a. havner i dåser på hylderne i danske supermarkeder.

For at komme den slags arbejdsforhold til livs, er man ifølge COOP nødt til at gå ud over den enkelte virksomheds indsats.

”Problemet er for stort til, at en enkelt supermarkedskæde alene kan få skabt få gennemført radikale ændringer i det italienske landbrug”, fortæller Anna Lise Mortensen, ansvarlighedsdirektør i COOP, til Danwatch.

Læs også: Dagligvarekæder har ansvar for arbejdsforhold hos tomat-leverandører 

COOP samarbejder derfor gennem Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH) med Dansk Supermarked, Rema 1000 og Dagrofa om at komme til bunds i problemstillingen, hvilket bl.a. har ført til en kontakt til den italienske regering for at opfordre til at landet tager ansvar for arbejdsforholdene i tomatindustrien.

Den enkelte virksomhed kan dog også tage fat på egen bane, og COOP er i gang med at arbejde med sin værdikæde.

“Konkret har vi identificeret hele vores værdikæde og etableret en dialog med vores leverandører og underleverandører. På den baggrund er vi nu klar til at skabe overblik over arbejdsforholdene for i samarbejde med vores leverandører at sætte fokus på at sikre bedre arbejdsforhold”, siger Anna Lise Mortensen. ”Vi er netop nu i gang med at implementere konkrete værktøjer – spørgeskemaer og auditering – for at komme til bunds i problemet”, fortæller Anne Lise Mortensen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle