CSR-netværk jagter nye medlemmer

Virksomhedsnetværk for socialt ansvar(Vinsa), der formidler viden om fastholdelse, forebyggelse og indslusning på arbejdsmarkedet, har gennemgået en større omstrukturering og jagter nu nye medlemmer på fuld kraft.

14.03.2011

CSR.dk

I efteråret skiftede ”De regionale netværk”, som har levet et stille liv i 13 år, navn til Virksomhedsnetværk for socialt ansvar. Navneændringen var blot en lille del af en større omstrukturering, der også har betydet, at de syv regionalt forankrede netværk har fået ansat en overordnet netværkschef og lagt en klar strategi for medlemsvækst frem mod 2013.

”Nu har netværkene, som hører under Beskæftigelsesministeriet, eksisteret i 13 år, hvor der ikke har været fokus på antallet af medlemmer, men det kommer der nu. I øjeblikket er vi 180 medlemmer i det netværk, der dækker Storkøbenhavn og inden udgangen af 2013 er det målet, at vi når 1600, så det er ret ambitiøst,” fortæller Marianne Nissen, der er Netværkskoordinator for Vinsa i Storkøbenhavn. Hun uddyber, at der på landsplan er cirka 2000 medlemsvirksomheder, som efter planen skal blive til 6000, inden vi går ind i 2014.

Gratis at deltage

Det er ganske gratis for virksomheder at blive medlem af Vinsa, og for den beskedne pris får man fire nyhedsbreve om året samt invitationer til fire til seks netværks-arrangementer. Til arrangementerne vil der være oplæg fra andre medlemsvirksomheder eller eksterne oplægsholdere, der taler om aktuelle emner inden for fastholdelse af medarbejdere, forebyggelse af sygdom samt indslusning.

Netværkets tilknytning til Beskæftigelsesministeriet betyder, at emnerne begrænser sig til emner, der hører ind under arbejdslivet og altså ikke emner som miljø, klima eller leverandørstyring, der normalt hører ind under CSR-paraplyen.

Virksomheder inspirerer hinanden

Ifølge Marianne Nissen er målet med netværket, at virksomhederne suger til sig til netværksarrangementerne, lærer af hinanden og derefter implementerer den nye viden i det daglige arbejde i virksomhederne.

Det har Mads Cronquist gjort i mere end 10 år, hvor han har repræsenteret forskellige virksomheder, der er medlem af netværket i Storkøbenhavn. I dag er han HR-udviklingschef hos entreprenør-virksomheden Christiansen & Essenbæk og prioriterer netværksmøderne meget højt:

”Det handler om at få inspiration og høre om, hvad andre har af gode, konkrete eksempler, som har båret frugt. Det kan være inden for eksempelvis forebyggelse og integration. Man kan også selv ”spytte i kassen” og fortælle om noget, man har haft succes med på sin egen arbejdsplads,” siger Mads Cronquist.

”Jeg har blandet andet selv fortalt om, hvordan vi har nedbragt sygefraværet i flere af de virksomheder, hvor jeg har været ansat,” forklarer han.

I øjeblikket har Vinsa en meget broget skare af medlemmer lige fra enkeltmandsvirksomheder til sværvægtere som Novo Nordisk og Coloplast. Men netværket satser altså hårdt på at blive ramt af vokseværk i de kommende år – ifølge Marianne Nissen – håber man specielt at få flere SMV’er med.

www.csr.dk/strategi

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

28.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense