CSR-netværk jagter nye medlemmer

Virksomhedsnetværk for socialt ansvar(Vinsa), der formidler viden om fastholdelse, forebyggelse og indslusning på arbejdsmarkedet, har gennemgået en større omstrukturering og jagter nu nye medlemmer på fuld kraft.

14.03.2011

CSR.dk

I efteråret skiftede ”De regionale netværk”, som har levet et stille liv i 13 år, navn til Virksomhedsnetværk for socialt ansvar. Navneændringen var blot en lille del af en større omstrukturering, der også har betydet, at de syv regionalt forankrede netværk har fået ansat en overordnet netværkschef og lagt en klar strategi for medlemsvækst frem mod 2013.

”Nu har netværkene, som hører under Beskæftigelsesministeriet, eksisteret i 13 år, hvor der ikke har været fokus på antallet af medlemmer, men det kommer der nu. I øjeblikket er vi 180 medlemmer i det netværk, der dækker Storkøbenhavn og inden udgangen af 2013 er det målet, at vi når 1600, så det er ret ambitiøst,” fortæller Marianne Nissen, der er Netværkskoordinator for Vinsa i Storkøbenhavn. Hun uddyber, at der på landsplan er cirka 2000 medlemsvirksomheder, som efter planen skal blive til 6000, inden vi går ind i 2014.

Gratis at deltage

Det er ganske gratis for virksomheder at blive medlem af Vinsa, og for den beskedne pris får man fire nyhedsbreve om året samt invitationer til fire til seks netværks-arrangementer. Til arrangementerne vil der være oplæg fra andre medlemsvirksomheder eller eksterne oplægsholdere, der taler om aktuelle emner inden for fastholdelse af medarbejdere, forebyggelse af sygdom samt indslusning.

Netværkets tilknytning til Beskæftigelsesministeriet betyder, at emnerne begrænser sig til emner, der hører ind under arbejdslivet og altså ikke emner som miljø, klima eller leverandørstyring, der normalt hører ind under CSR-paraplyen.

Virksomheder inspirerer hinanden

Ifølge Marianne Nissen er målet med netværket, at virksomhederne suger til sig til netværksarrangementerne, lærer af hinanden og derefter implementerer den nye viden i det daglige arbejde i virksomhederne.

Det har Mads Cronquist gjort i mere end 10 år, hvor han har repræsenteret forskellige virksomheder, der er medlem af netværket i Storkøbenhavn. I dag er han HR-udviklingschef hos entreprenør-virksomheden Christiansen & Essenbæk og prioriterer netværksmøderne meget højt:

”Det handler om at få inspiration og høre om, hvad andre har af gode, konkrete eksempler, som har båret frugt. Det kan være inden for eksempelvis forebyggelse og integration. Man kan også selv ”spytte i kassen” og fortælle om noget, man har haft succes med på sin egen arbejdsplads,” siger Mads Cronquist.

”Jeg har blandet andet selv fortalt om, hvordan vi har nedbragt sygefraværet i flere af de virksomheder, hvor jeg har været ansat,” forklarer han.

I øjeblikket har Vinsa en meget broget skare af medlemmer lige fra enkeltmandsvirksomheder til sværvægtere som Novo Nordisk og Coloplast. Men netværket satser altså hårdt på at blive ramt af vokseværk i de kommende år – ifølge Marianne Nissen – håber man specielt at få flere SMV’er med.

www.csr.dk/strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

25.03.2026CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S