CSR på indisk

22 studerende og fire forskere besøgte i 2009 Indien for at nærstudere virksomheder i landet. Her undersøgte de bl.a., hvad danske virksomheder skal være opmærksomme på omkring CSR ved outsourcing til Indien.

06.04.2010

CSR.dk

I efteråret 2009 tog et hold studerende og fire forskere fra Syddansk Universitet afsted til Indien. De studerende undersøgte på elleve virksomheder blandt andet, hvordan danske virksomheder møder CSR-udfordringen i Indien, og hvordan den håndteres. Eftersom indere ikke har samme værdisæt som danskere, er der en række udfordringer både lovgivningsmæssigt og etisk, som der skal tages stilling til.
”Inderne har fokus på CSR til et vist niveau. Men man må også huske, at der er en hverdag, der skal hænge sammen, og at Indien stadig er et land i udvikling. I Danmark kan vi sidde herhjemme og sige, hvor forfærdeligt det og det er. Men vi danskere har et meget idealistisk forhold til CSR, og vi bliver nok nødt til at gå lidt på kompromis,” siger professor i supply chain management Jan Stentoft Arlbjørn fra SDU, som var en af de professorer, som var med på turen.
De studerende har oplistet en række paradokser i relation til CSR, som danske virksomheder skal være opmærksomme på, når de engagerer sig forretningsmæssigt i Indien. De seks paradokser er:

1. Tro på karma versus accept af kaste-systemet
2. Filantropi versus CSR indlejret i strategien
3. Globale politikker vs. lokal tilpasning af CSR-aktiviteter
4. Officielle politikker vs. mange ad hoc programmer
5. CSR for egen arbejdskraft vs. ingen CSR for arbejdere hyret via vikarbureau
6. Anti-korruption vs. korruption

På baggrund af feltstudiet konkluderer de studerende, at CSR forstås forskelligt i Danmark og Indien, og det anbefales at disse forskelligheder inddrages i virksomhedens CSR-politik, og at der gives frihed til at målrette denne politik til lokale forhold. Det overordnende emne for feltstudieturen var supply chain management i Indien, og inden for dette emne var fire temaer genstand for analyse: outsourcing og udflagning af aktiviteter, erhvervsklynger og lokaliseringsfordele, relationsledelse samt CSR. Resultaterne fra de studerendes analyser af virksomhedsaktiviteter i Indien præsenteres i lærebogen ”Supply Chain Management: Business Operations in India”. Her kan man læse mere om de seks paradokser og om danske virksomhedsaktiviteter i Indien generelt.
-JR

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle