CSR-pris til projekter for vand og mad

Torsdag den 14. juni præsenteres de fem nominerede til CSR-prisen, ”The Humanitarian Water & Food Award, WAF”. Prisen belønner projekter, som er med til at føre WAF’s vision, mad og rent vand til alle, ud i livet.

10.06.2012

Kristina Øby Pedersen, CSR.dk

"The Humanitarian Water & Food Award” handler ikke kun om æren, men også om økonomiske midler til at gennemføre projekter, som bidrager til at sikre mad og rent vand i udviklingslande. De fem finalister præsenteres ved en event torsdag kl. 15 på Københavns Rådhus.

Tina Lindgreen, WAF’s grundlægger og generalsekretær opfordrer virksomheder til at deltage som sponsorer..

Prisen blev første gang uddelt i 2010 og gives til blandt andre humanitære organisationer og sociale entreprenører. I 2010 blev vinderen Permaculture Research Institute, for projektet ”Greening the Desert”.

Se videoen på youtube.com

Om WAF

The Humanitarian Water & Food Award, WAF, er en nonprofit organisation. Grundlagt i Danmark i 2008 af Tina Lindgreen. Medlem af FN Global Compact. Første award blev uddelt i 2010. Generalsekretær i organisationen er grundlæggeren Tina Lindgreen.

Award-vinder og finalister udvælges af en uafhængig jury, som arbejder ud fra armslængdeprincippet i forhold til sekretariat og andre interessenter. WAF finansieres af økonomiske midler fra virksomheder, fonde, organisationer og private.

Kilde: WAF

WAF vil meget gerne udvide kredsen af sponsorer, så de kan bidrage mest muligt til projekterne. Derfor præsenterer de dette års finalister ved et arrangement på torsdag.

”Det er en event for sponsorer, og der er plads til flere,” siger generalsekretær Tina Lindgreen, som håber at mange virksomheder kan se potentialet i at bidrage til virkeliggørelsen af visionen om vand og mad til alle.

I dag taler vi om CO2-footprint, men vand-footprint vil i fremtiden blive lige så vigtigt, mener hun.

Årets finalister
De fem, som er nomineret til årets pris, er udvalgt blandt oprindelig cirka 80 projekter. Nogle af dem er store organisationer, som driver communities, hvor de for eksempel lærer lokalbefolkningen at dyrke bæredygtige fødevarer, og så lægger de vægt på lokalt ejerskab.

”Andre kriterier, som projekterne skal opfylde, er, at de innovative, at de er skalerbare og kan anvendes andre steder. Og så skal det være 100 procent bæredygtigt,” siger Tina Lindgreen.

Selve prisoverrækkelse finder sted den 29. august med både faglig konference og efterfølgende awardshow på Københavns Rådhus, hvor arrangørerne regner med at 400 mennesker vil deltage.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense